„Sytuacja w Iraku grozi kryzysem energetycznym”

Dalsze postępy rebeliantów w Iraku grożą skokiem notowań ropy, ostrzegają analitycy.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Notowania ropy brent sięgnęły w poniedziałek 113 USD za baryłkę, po tym jak władze w Bagdadzie poinformowały, że w ciągu ostatnich 24 godzin wojsko zabiło 279 rebeliantów. Rebelianci kontrolują północ kraju, w tym położoną tam największą w Iraku rafinerię Baiji. Reporterzy przestrzegają przed scenariuszem w którym rebelianci będą dalej posuwać się na południe, gdzie wydobywane jest trzy czwarte irackiej ropy. W takim wypadku niedoborów wydobycia w Iraku nie byłoby w stanie zrównoważyć uruchomienie dodatkowych mocy przez Arabię Saudyjską.

- Zakłócenia w dostawach z Iraku oznaczałyby kryzys energetyczny i wcale nie jest to przesada – komentował John Kilduff z firmy inwestycyjnej Again Capital.

Zdaniem Mustafy Alaniego, analityka ośrodka Gulf Research Center, rebelianci mają ambicje terytorialne i mają zdolność utrzymania terytorium.

- Kraj praktycznie jest podzielony. Aby przedostać się z północy do Bagdadu, trzeba przekroczyć granicę – powiedział Qubad Talabani, syn prezydenta Iraku Jalala Talabaniego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy