Szałamacha nie planuje interwencji na foreksie

opublikowano: 14-04-2016, 19:20

Polski rząd nie planuje interwencji na rynku walutowym bo kurs złotego nie jest powodem do zmartwienia, powiedział minister finansów Paweł Szałamach w Waszyngtonie.

Złoty spadł w czwartek do czterotygodniowego minimum wobec euro, wynoszącego 4,3039. Od początku roku osłabł o 0,9 proc. Waluty innych państw regionu umocniły się w tym czasie wobec euro. Węgierski forint o 1,26 proc., a rumuński lej o 1,12 proc.

Zobacz więcej

Paweł Szałamacha

Forum

W przeszłości Ministerstwo Finansów wchodziło na rynek walutowy sprzedając waluty uzyskane z funduszy Unii Europejskiej lub sprzedaży obligacji aby powstrzymać słabniecie złotego. Okazjonalnie interweniował także bank centralny aby zmniejszyć zmienność notowań złotego. Szałamacha nie widzi jednak powodów do działania. 

- Nie mam zamiaru interweniować – powiedział. - To nie jest tragedia z mojego punktu widzenia – dodał.

Szałamacha powiedział, że wyższe wydatki będzie równoważył większymi wpływami uzyskanymi dzięki zwiększeniu skuteczności poboru podatków. Zapowiedział, że kolejne w planie rządu będzie obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolnej.

Szałamacha powiedział, że w kwestii redukcji deficytu budżetowego nie będzie takim „super-optymistą” jak jego poprzednicy. Planuje wolniejsze tempo jego zmniejszania. W 2017 roku deficyt ma być zbliżony do tegorocznej wielkości, czyli 2,8 proc. PKB. Wzrost gospodarczy w 2016 roku ma wynieść 3,8 proc. „lub trochę więcej”, dzięki programowi 500 plus, powiedział Szałamacha. Minister finansów spodziewa się osłabnięcia deflacji dzięki wzrostowi cen ropy. Poinformował, że Polska może sprzedać obligacje denominowane w juanie w tym roku o ile powodzeniem zakończy się road show w Chinach planowany w maju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu