Szczęście będzie sprzyjać śmiałym

STEEN JAKOBSEN
21-10-2011, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Globalne rynki akcji poważnie ucierpiały i obecnie poruszają się jak dzieci w bardzo gęstej mgle. Nasze modele makroekonomiczne wykazują jednak niskie prawdopodobieństwo nowej recesji w USA. Na podstawie danych fundamentalnych można stwierdzić, że akcje wyglądają dziś atrakcyjniej niż w zeszłym kwartale. Największym źródłem ryzyka jest nieprzewidywalne rozprzestrzenienie się skutków zaburzeń na europejskich rynkach długu w rezultacie niewypłacalności Grecji. Jednak mimo wysokiej zmienności i maksymalnego nasilenia interwencjonizmu trzeba pamiętać o słowach Johna D. Rockefellera, który sugerował, że „najlepszym sposobem na zarobienie pieniędzy jest kupowanie, kiedy leje się krew”. To właśnie jest założeniem dla naszej aktualnej prognozy dla rynków akcji.

Zebraliśmy najnowsze dane o indeksie MSCI World Index, by ocenić atrakcyjność globalnych akcji. Spread między globalnymi rentownościami i alternatywnymi rentownościami obligacji korporacyjnych o ratingu AAA zbliża się do wartości niewidzianych od czasu bankructwa Lehman Brothers, co oznacza, że akcje stają się atrakcyjne dla inwestorów długoterminowych, bo w światowej gospodarce spodziewamy się spowolnienia, ale nie recesji.

Gracze przyjmujący bardzo długi horyzont inwestycyjny powinni natomiast uwzględnić, że rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA wynosi dziś około 2 proc., podczas gdy globalne rentowności dywidend to około 3 proc. W przypadku braku szczególnych preferencji dotyczących tych dwóch klas aktywów i przy założeniu, że światowe przedsiębiorstwa w trakcie najbliższych 10 lat nie zmienią polityki dywidend, a ich wartość rynkowa się nie zmieni, akcje dadzą większy zysk niż obligacje.

Jeżeli gospodarkom Stanów Zjednoczonych i Europy uda się osiągnąć roczne tempo wzrostu równe 1–1,5 proc., to firmom powinno się udać utrzymać aktualne wartości zysku na akcję, a nawet zarobić nieco więcej niż do tej pory. Dlatego akcje wyglądają bardzo atrakcyjnie na tle ujemnych realnych stóp procentowych, które oferują inwestorom emitenci obligacji skarbowych.

STEEN JAKOBSEN

główny ekonomista Saxo Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STEEN JAKOBSEN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Szczęście będzie sprzyjać śmiałym