Szczyt nie taki ostateczny

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets
opublikowano: 08-12-2011, 08:47

W czwartek rozpoczyna się spotkanie Europejskiego Banku Centralnego, a następnie przywódców Unii Europejskiej. Osiągniecie konsensusu podczas spotkania liderów nie wydaje się już jednak takie pewne. RPP nie podwyższyła stóp procentowych.

W czwartek odbędzie się spotkanie Europejskiego Banku Centralnego, który może zadecydować o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Pamiętamy ostatnie posiedzenie, na którym Mario Monti, nowy prezes EBC zaskoczył rynki i niespodziewanie również obniżył stopy. EBC rozważa wprowadzenie także 2- letnich pożyczek dla instytucji finansowych (aktualnie mogą otrzymać dofinansowanie do jednego roku). Kolejnym ważnym wydarzeniem w czwartek jest oczywiście  spotkanie przywódców Unii Europejskiej, którzy będą debatować nad przesłaną przez Merkel i Sarkozego propozycję zmian w traktatach europejskich. Może dojść do fiaska rozmów, ponieważ odmienne stanowiska np. w sprawie emisji euroobligacji, reprezentują z jednej strony przywódcy Niemiec i Francji, a z drugiej strony Heman Van Rompuy oraz Jose Manuel Barroso. Oliwy do ognia dodaje David Cameron, który żąda "gwarancji" dla gospodarki swojego kraju.

W nocy kurs pary euro-dolar ustabilizował się w przedziale 1,3392 USD - 1,3415 USD. Inwestorzy czekają na spotkanie EBC oraz rozpoczynający się szczyt Unii. O godz. 8 inwestorzy na rynku płacili za euro ok. 1,3418 USD. W podobnym kanale cenowym znalazł się rynek funta do dolara i poruszał się w zakresie 1,5717 USD - 1,5692 USD. Rynek miedzi początkowo znajdował się w trendzie spadkowym i w środku nocy utworzył lokalne minimum na poziomie 354,1 USD za kontrakt na 10 funtów miedzi. O godz. 8 inwestorzy płacili na rynku za niego ok. 355,8 USD. Analogicznie do rynku miedzi zachowywał się rynek złota, którego cena uncji po godz. 6 utworzyła lokalne minimum na poziomie 1734,8 USD, a następnie skierowała się na północ. O godz. 8 inwestorzy płacili za uncję ok. 1740 USD. W trendzie wzrostowym znajdował się także rynek ropy, który przed godziną 8 utworzył dzienne maksimum na poziomie 110,14 USD (wzrost o 0,8 USD).

Rynek złotego konsoliduje się przed czwartkowym spotkaniem EBC oraz przywódców Unii. W środę RPP zadecydowała o pozostawieniu stopy referencyjnej na bieżącym poziomie 4,5 proc. Prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej poinformował, iż Bank Centralny będzie kontynuował interwencje na rynku walutowym oraz wyraził pogląd, iż to aktywność NBP na rynku złotego przyczyniła się do stabilizacji jego kursu na początku grudnia. Złoty w stosunku do dolara i euro pozostaje w trendzie horyzontalnym. Kurs pary dolar-złoty pozostaje w kanale cenowym 3,295 PLN - 3,363 PLN. O godz.8 inwestorzy na rynku płacili za dolara ok. 3,324 PLN. Z kolei na rynku euro do dolara ruch boczny odbywa się w przedziale 4,438 PLN - 4,480 PLN. O godz. 8 inwestorzy płacili ok. 4,461 PLN za euro.To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

Polecane