Szef BA CA odejdzie w lutym

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 21-01-2004, 00:00

Jeszcze tylko przez miesiąc Karl Samstag, prezes Bank Austria Creditanstalt, będzie nim kierował.

Niespodziewane zmiany w zarządzie Banku Austria Creditanstalt. Karl Samstag, szef spółki kontrolującej w Polsce bank BPH PBK, poinformował, że tylko do lutego tego roku będzie pełnił funkcję prezesa, czyli o ponad rok krócej, niż przewiduje jego kontrakt. Nieznane są jednak powody jego wcześniejszej rezygnacji.

Bez paniki

Przed odejściem Karl Samstag zamierza uporządkować kwestie związane z redukcją kosztów, w tym również negocjacje w sprawie nowych kontraktów z pracownikami największego banku w Austrii. Spółka jest bowiem w trakcie zmian, które mają znacząco wpłynąć na zwiększenie zysków i poprawę najważniejszych wskaźników.

Zdaniem analityków, następcą Karla Samstaga będzie Erich Hampel, do tej pory szef biura ryzyka w austriackim banku. Był on także prezesem Creditanstalt, zanim spółka połączyła się w 1997 r. z Bankiem Austria.

— Zmiana szefa nie powinna przynieść zmiany strategii, która zakłada rozwój działalności w Europie Wschodniej i konsolidację na rodzimym rynku — mówi David Nangle, analityk ING.

Zgodnie z planem

BA CA, który jest częścią HVB Group i realizuje operacje finansowe w Europie Środkowej i Wschodniej, po dziewięciu miesiącach 2003 r. zanotował wzrost zysku o 56 proc. — do 312 mln EUR (1,46 mld zł). Bankowi udało się także obniżyć rezerwy na złe kredyty o 23 proc. — do 356 mln EUR (1,67 mln zł). Zanotował za to niższe przychody odsetkowe.

Do 2006 r. austriacki bank, którego akcje są notowane na giełdzie w Wiedniu i Warszawie, zamierza osiągnąć zwrot na kapitale rzędu 13 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy