Szef Fed w Chicago za dużą podwyżką stóp w lipcu

opublikowano: 22-06-2022, 21:30
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Charles Evans, szef Fed w Chicago opowiada się za dużą podwyżką stóp w lipcu o ile dane o inflacji się nie poprawią, informuje Reuters.

- 75 pkt. bazowych to bardzo rozsądny poziom do przedyskutowania – powiedział Evans w środę dziennikarzom. – Uważam, że 75 pkt. byłoby właściwe w związku z wciąż dużymi obawami, że dane o inflacji nie pokażą jej spadku tak szybko jak myśleliśmy – dodał.

Charles Evans, fot. Bloomberg
Charles Evans, fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu Fed podwyższył stopy o 75 pkt. bazowych. Tak zdecydowany ruch bank centralny wykonał ostatni raz w 1994 roku. Na poprzednich dwóch posiedzeniach w tym roku podwyższał stopy o 25 pkt. i 50 pkt. bazowych. Evans przyznaje, że szybki wzrost stóp grozi wyhamowaniem gospodarki.

- Wyzwaniem dla polityki monetarnej zawsze kiedy próbuje osiągnąć „miękkie lądowanie” w okresie wzrostu stóp jest to, że może wydarzyć się coś nieprzewidzianego i ten dodatkowy szok jeszcze mocniej osłabi gospodarkę – powiedział szef Fed w Chicago przypominając, że tak było w 1991 roku, kiedy inwazja Iraku na Kuwejt przesądziła o recesji w USA.

Evans podkreślił, że wybuch wojny na Ukrainie nie powstrzyma Fed od zrobienia tego, co konieczne.

- Pierwszą rzeczą, której chcemy, jest wypuszczenie pary z presji inflacyjnej – powiedział ujawniając, że w Fed jest zgoda iż stopy powinny być tak wysokie, aby były umiarkowanie restrykcyjne dla wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane