Szef giganta nieruchomościowego w rękach CBA

opublikowano: 19-12-2017, 10:13
aktualizacja: 19-12-2017, 10:14

Przemysław K., prezes Griffin Real Estate, jednej z największych działających w Polsce grup, skupiających aktywa w sektorze nieruchomości, został dziś zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, działające na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

 

Drogi czytelniku, 

poniżej znajdziesz krótki tekst, który opublikowaliśmy 19 grudnia 2017 roku, jeszcze przed zdobyciem przez nas wszystkich informacji dotyczących śledztwa CBA. Pod tym linkiem - https://www.pb.pl/trzy-watki-krakowskiego-sledztwa-cba-901333 - możesz zapoznać się z pełną wersją materiału opracowanego przez naszego dziennikarza, Dawida Tokarza, który ukazał się w dzienniku Puls Biznesu. Zapraszamy do lektury. Redakcja.

 

 

Oprócz Przemysława K., w tej samej sprawie, zatrzymane zostały  cztery inne osoby, m.in. Grzegorz K., wiceprezes małopolskiej fundacji, a jednocześnie syn obecnego wpływowego senatora PiS oraz Marcin F., prezes spółki Małopolskie Dworce Autobusowe.

Jak informuje CBA, prowadzona od roku sprawa dotyczy przyjęcia w dwóch różnych wątkach korupcyjnego śledztwa korzyści majątkowych na łącznie 1,17 mln zł. A śledztwo prowadzone jest w sprawie pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych.

Jak informuje CBA i prokuratura – czynności z zatrzymanymi trwają: przeszukiwane są ich mieszkania i biura, a oni sami przewożeni na przesłuchania do katowickiej prokuratury.

Kolejnym zatrzymanym ma być Stanisław Kogut, wpływowy senator PiS i ojciec zatrzymanego Grzegorza K. Prokuratura zwróciła się z wnioskiem o uchylenie immunitetu. Senator w rozmowie z "PB" zapewnia, że on i syn są niewinni i że zrzeknie się immunitetu.

Według ustaleń "PB" cała sprawa dotyczy krakowskiego hotelu Cracovia, który został w 2011 r. kupiony przez Echo Investments za 32 mln zł. Inwestor chciał go zburzyć, a na jego miejscu zbudować biurowiec i centrum handlowe. Plan runął w gruzach, gdy budynek wpisano na listę zabytków. Spółka odwołała się od decyzji, ale zadaniem śledczych - sięgnęła także po metody niezgodne z prawem. Jednak w rzeczywistości nic nie osiągnęła, bo decyzja nie została cofnięta, a spółka odsprzedała pod koniec 2016 r. hotel państwu za 29 mln zł. 

 

Oświadczenie Echo Investment:

"Echo Investment informuje, że w pełni współpracuje z organami ścigania. W trosce o dobro prowadzonego postępowania, Spółka nie będzie udzielała żadnych dodatkowych komentarzy."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy