Szef UBS może być oskarżony w Holandii

opublikowano: 09-12-2020, 11:53

Holenderski sąd apelacyjny opowiedział się za oskarżeniem Ralpha Hamersa, szefa szwajcarskiego UBS, o umożliwianie prania pieniędzy przez kierowany przez niego wcześniej bank ING, informuje agencja AFP.

Hamer kierował ING kiedy w 2018 roku holenderski bank zgodził się zapłacić 775 mln EUR tytułem ugody w związku z oskarżeniem o niedostateczne zapobieganie praniu pieniędzy. We wrześniu został prezesem szwajcarskiego banku UBS. Tymczasem w środę sąd apelacyjny w Hadze wydał decyzję, w której wskazuje, że „istnieją wystarczające przesłanki do skutecznego oskarżenia tego byłego zarządzającego jako faktycznego nadzorcy przestępstw popełnionych przez ING”.

- Dowody są poważne, ugody z samym zarządzającym nie było, nie poniósł on również publicznej odpowiedzialności za swoje działania – argumentuje sąd.

UBS zareagował oświadczeniem o pełnym zaufaniu do Hamersa.

Hamers pracował w ING od 1991 roku, przypisuje mu się skuteczne przeprowadzenie banku przez kryzys finansowy lat 2008-2009. Prokuratorzy ustalili jednak, że w latach 2010-2016 klienci ING wyprali w nim setki milionów euro, co według śledczych było łatwe do ustalenia przez bank. ING miał jednak ignorować sygnały ostrzegawcze, które pochodziły z jego własnego systemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane