Sześć małych spółek z dużą poprawą wyników

opublikowano: 28-05-2014, 00:00

Przyczyna lepszych rezultatów mniejszych firm t restrukturyzacja i mrówcza praca. Czasem pomaga też pogoda

Im mniejsza spółka, tym zwykle bardziej dynamiczne ruchy kursów. Często nie ma w tym fundamentalnej przyczyny, ale przy okazji sezonu wyników następuje weryfikacja oczekiwań. Po publikacji raportów za pierwszy kwartał 2014 r. znalazło się jednak kilka spółek o kapitalizacji nieprzekraczającej 200 mln zł, których kursy wzrosły z dnia na dzień przynajmniej o 10 proc.

Spektakularną poprawę odnotował m.in. Mostostal Warszawa. Po pozbyciu się balastu nierentownych kontraktów i ograniczeniu działalności spółka wyszła nad kreskę zarówno na poziomie operacyjnym, jak i netto. Na razie zyski są skromne i nie przekraczają 1 mld zł, ale w porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 r. poprawa jest skokowa — spółka miała przecież 20,6 mln zł straty netto i 13,5 mln straty na poziomie operacyjnym. Ponadto w pierwszym kwartale 2014 r. firma otrzymała zaliczkę, związaną z budową bloków energetycznych w Opolu, które mają być dla niej nowym otwarciem. Czy będzie to korzystny interes, okaże się jednak dopiero za jakiś czas. A spółkę pogrążył przecież nie brak zleceń, ale ich nierentowność — przeżyła tylko dzięki pożyczkom hiszpańskiego właściciela. Podobnie spektakularna poprawa wyników jak w Mostostalu nastąpiła w Cognorze. W pierwszym kwartale 2013 r. był on jednak na plusie przynajmniej na poziomie operacyjnym. W ciągu roku 24,6 mln zł straty netto przekuł zaś w 6,9 mln zł zysku.

„Poprawa wyników była pochodną zwiększenia ilości sprzedaży, nie zaś skutkiem przyrostu cen” — podkreślił zarząd w komentarzu do wyników.

Wiąże się to z ogólnoeuropejskim wzrostem popytu na stal. Spółka zmniejszyła też zadłużenie o 99 mln zł w porównaniu z końcem 2013 r. i o 75 mln zł w porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 r. Wiązało się to z emisją obligacji zamiennych o wartości 25,1 mln EUR, które zostały wydane w zamian za część dotychczas istniejącego długu i zaksięgowaniem tego instrumentu jako składnik kapitału własnego, a nie zadłużenia.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Folia, kasy i deski

W przypadku produkującej folię Ergis-Eurofilms zysk nettoza pierwszy kwartał 2014 r. stanowił ponad połowę zysku za cały 2013 r. Poniekąd jest to zasługa korzystnego ułożenia się różnic kursowych, które co kwartał wpływają na wynik netto spółki — dodatnio lub ujemnie. Ale nawet po uwzględnieniu tego czynnika zysk netto wzrósł o 57 proc. rok do roku. Natomiast zysk operacyjny podskoczył o 52 proc., a EBITDA — o 30 proc. To wszystko w sytuacji, gdy fabryki Ergisu miały wyłączone dwie linie produkcyjne. Do tego w 2014 r. spółka po raz pierwszy zamierza wypłacić dywidendę, która w latach kolejnych ma rosnąć.

— Osiągnęliśmy taki poziom dojrzałości biznesowej i technologicznej, że chcielibyśmy, aby spółka stała się dojną krową,podczas gdy my będzi przygotowywali nowe pr sięwzięcia — deklarował „ w dniu publikacji wyni Tadeusz Nowicki, prezes E -Eurofilms. Podobnie jak Ergis, mr czą pracą wyniki popra także Elzab. Licząc rok roku, firma znana z produ kas fiskalnych niewiele jed zyskała na poziomie opera nym i netto. Zdecydow poprawiła tylko sprzed Przychody wzrosły o 37 pr co w dużej mierze zwi ne jest z rozwojem bizn na Węgrzech, który rek pensował spadek sprze ży kas fiskalnych w Pol Coraz lepiej sprzedają się urządzenia niefiskalne — w kolektory danych, druk etykiet.

Koszalińskiemu Przedsiębiorstwu Przemysłu Drzewnego (KPPD) pomogła natomiast ciepła zima. Zysk operacyjny skoczył z 1,7 do 3,3 mln zł, a netto – z 1 do 1,4 mln zł.
„W I kwartale zanotowaliśmy przy sprzyjających warunkach pogodowych wzrost produkcji i sprzedaży o ponad 16 proc. w porównaniu do I kw. roku poprzedniego, co w połączeniu z niewielkim wzrostem cen produktów przełożyło się na ponad dwukrotny wzrost wyniku finansowego” – wyjaśniał zarząd w przypisach do wyników z pierwszy kwartał 2014 r.
Rosnąca sprzedaż z powodzeniem zrekompensowała wzrost cen surowca tartacznego oraz zniwelowała straty generowane przez składy handlowe. Spółka ma jednak także inne pomysły na rozwiązanie problemów. Już po zakończeniu kwartału, w kwietniu 2014 r. zapadła decyzja o likwidacji składu w Szczecinku.

Spada sprzedaż i koszty
Kwartalne wyniki rozgrzały tez wyobraźnię inwestorów zainteresowanych LSI Software. Ta informatyczna spółka to jednak mikrus, nawet na tle pozostałej piątki. Jej kapitalizacja to około połowy kapitalizacji KPPD i jedna czwarta-jedna piąta kapitalizacji pozostałych. Przy niewielkim spadku przychodów udało się jej podwoić zysk netto, a zysk operacyjny zwiększyć o 77 proc. To głównie zasługa obniżenia kosztów działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy