Sześć ostatnich szans na pieniądze z UE

opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Śpieszmy się brać dotacje, tak szybko znikają. Kto nie spróbuje, w lipcu obejdzie się smakiem

Maraton unijnego dofinansowania dla firm na lata 2007-13 dobiega końca. Na ostatniej prostej zostało już tylko sześć konkursów z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) przeznaczonego na inwestycje w firmach. Warto się nimi zainteresować, bo więcej szans już nie będzie. Przynajmniej do końca przyszłego roku — dopiero wtedy będą gotowe programy wsparcia i konkursy dla mozolnie przygotowywanej nowej finansowej perspektywy.

Trzeba pamiętać, że w latach 2014-20 niektóre instrumenty wsparcia już się nie pojawią. Komisja Europejska przychylniej patrzy na pomoc zwrotną, taką jak pożyczki i kredyty, która jest bardziej efektywna. To już pewne, że tego typu instrumenty w znacznej części zastąpią obecne granty. Tym bardziej nie warto przesypiać ostatnich okazji na bezzwrotne dofinansowanie. Do podziału między firmy pozostała niebagatelna kwota ok. 500 mln zł.

Przedsiębiorcy mogą dostać pieniądze m.in. na ochronę patentową, przygotowanie i wprowadzenie planu rozwoju eksportu oraz udział w programach promocji. Do wzięcia są też dotacje na popularne „ósemki”, czyli działania 8.1 i 8.2. Oprócz dotacji na liście znalazł się wyczekiwany przez przedsiębiorców pilotażowy fundusz pożyczkowy z preferencyjnym wsparciem. Poniżej prezentujemy pełne zestawienie dostępnych konkursów POIG z krótkimi opisami.

Chroń patenty i wynalazki

Dotacje wciąż czekają na przedsiębiorców, którzy chcą chronić wynalazki, wzory użytkowe lub przemysłowe powstałe w wyniku badań przemysłowych i prac rozwojowych. W ramach poddziałania 5.4.1 o dofinansowanie mogą się starać mikro-, małe i średnie firmy mające siedzibę w Polsce oraz osoby fizyczne zameldowane w naszym kraju. Podstawowym kryterium uzyskania wsparcia jest ubieganie się przedsiębiorców o ochronę za granicą. Na jeden projekt firma może dostać od 2 tys. zł do nawet 400 tys. zł. Budżet na cały nabór, który będzie trwał do 1 lipca, wynosi ok. 70 mln zł. Do rozdysponowania zostało jeszcze ok. 13 mln zł.

Na rozwinięcie skrzydeł

Jeden z najpopularniejszych konkursów wśród przedsiębiorców. W działaniu 6.1 POIG, czyli „Paszporcie do eksportu”, można dostać pieniądze na projekty związane z wchodzeniem na rynki zagraniczne, m.in. promocję na targach i misjach gospodarczych. Podstawowy krok to sporządzenie planu rozwoju eksportu. Na każdego przedsiębiorcę czeka do 200 tys. zł dotacji. Ważny warunek: udział eksportu firmy w całkowitej sprzedaży w ostatnim roku obrotowym nie może być wyższy niż 30 proc. Jedyny tegoroczny konkurs zostanie ogłoszony prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca (termin jest uzależniony od wejścia w życie stosownego rozporządzenia). Planowany budżet naboru to ok. 100 mln zł.

Branżowa promocja

Firmy mogą dostać pieniądze na udział w branżowych i ogólnych programach promocji. Ich celem jest promowanie rodzimego biznesu podczas wydarzeń organizowanych w kraju i za granicą. Finansowy zastrzyk daje poddziałanie 6.5.2 POIG. Na przedsiębiorców czeka dofinansowanie w programach m.in. z takich branż jak produkcja jachtów i łodzi rekreacyjnych, biotechnologia, dodatki i galanteria skórzana, IT/ICT, sektor górniczy i budowlany. Wnioski będą przyjmowane do osiągnięcia poziomu 130 proc. puli przewidzianej na konkursy (branże mają różny budżet). Tylko w przypadku programu promocji ogólnej wyznaczony został termin — 30 czerwca.

Unijne wsparcie na B2B

Granty dla tych, którzy chcieliby zastąpić tradycyjną komunikację z biznesowymi partnerami systemem elektronicznym. W działaniu 8.2 mikro-, mali i średni przedsiębiorcy dostaną pieniądze na informatyczne powiązania typu B2B z innymi firmami, dystrybucją lub punktami sprzedaży. Dotacja na jeden projekt może wynieść od 20 tys. zł nawet do 2 mln zł. Pierwszy tegoroczny nabór zakończył się w maju, drugi i jednocześnie ostatni odbędzie się od 17 do 28 czerwca. Tegoroczną nowością jest możliwość otrzymania dotacji jako pomocy de minimis. Będzie też można dostać refundację wydatków na analizy i usługi doradcze poniesione przed złożeniem wniosku. W zbliżającym się naborze do podziału będzie ok. 225 mln zł.

E-dotacje po raz ostatni

Najwięcej wniosków i najostrzejsza selekcja — to charakterystyka działania 8.1 POIG. Dofinansowanie w nim można dostać na przedsięwzięcia polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną. Za nami są już dwa tegoroczne konkursy — nabory odbyły się w lutym i maju. Ostatnią szansę na złożenie wniosków przedsiębiorcy będą mieli od 8 do 19 lipca (konkurs zostanie ogłoszony 24 czerwca). Jeśli zasady nie zostaną zmienione, na jeden projekt będzie można dostać nawet do 600 tys. zł. Unia sfinansuje do 70 proc. kosztów (chyba że przedsiębiorca ma nie więcej niż 27 lat, wtedy 85 proc.). W puli lipcowego konkursu znajdzie się ok. 100 mln zł.

Pilotaż z pożyczkami

To nowość w ofercie dla mikroi małych firm. Startuje fundusz pożyczkowy, który ma pomóc we wczesnej fazie rozwoju innowacji i wypełnić lukę kapitałową między fazą seed, czyli zasiewu, a etapem podwyższonego ryzyka. Na rozwinięcie nowego rozwiązania przedsiębiorca będzie mógł wziąć pożyczkę od 200 tys. zł do 2 mln zł. Za te pieniądze sfinansowane zostanie opracowanie produktu lub usługi i początkowe wprowadzenie ich na rynek. Organizująca nowe wsparcie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiada niskie oprocentowanie, ale szczegóły ujawni dopiero 18 czerwca — w dniu ogłoszenia naboru. Budżet działania wyniesie ok. 50 mln zł.

Gdzie szukać informacji

Dla poddziałania 6.5.2 — na stronie resortu gospodarki: www.mg.gov.pl/ Fundusze+UE/ POIG/Dzialania/ Dzialanie+652

Dla pozostałych działań — na stronie PARP: http://poig.parp. gov.pl/index/index/1256

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu