Sześć pomysłów na obligacje

  • Emil Szweda
opublikowano: 04-11-2015, 22:00

Catalyst staje się rynkiem bardziej efektywnym, a okazje cenowe pojawiają się coraz rzadziej.

Żeby zarobić więcej niż 5-6 proc., trzeba podjąć ryzyko. Można je natomiast skalkulować. Oto garść pomysłów dla inwestorów z różnym nastawieniem.

Na krótki termin

M.W. Trade (MWD0216)

To jedna z dwóch serii zapadających 19 lutego (łącznie wartych 40 mln zł). Jednak tę można kupić o 25 pkt. baz. taniej (za 99,75 proc.), co przy oprocentowaniu równym 6,22 proc. daje jej 6,4 proc. brudnej rentowności brutto (po uwzględnieniu prowizji maklerskiej). W ostatnich dniach notowania spadały nawet do 99,15 proc., co dawało 8,5 proc. brudnej rentowności brutto. M.W. Trade działa na skrajnie wysokim lewarze — dług netto przekracza kapitał własny 10 razy.

Kancelaria Medius (KME0916)

Firma windykacyjna wyspecjalizowana w wierzytelnościach firm pożyczkowych idzie jak burza. W trzecim kwartale jej zysk operacyjny wyniósł 2 mln zł, a w przyszłym roku zapadają jej obligacje warte 3,4 mln zł (Kancelaria finansuje się

tylko obligacjami i kapitałem własnym). Przy oprocentowaniu na poziomie 9,5 proc. i cenie 101,6 proc. rentowność wynosi 7,4 proc. brutto. Spółka planuje emisję akcji o wartości 7 mln zł.

Ostatnie debiuty

OT Logistics (OTS0818)

Emisje w sierpniu przeprowadzono w formie małej oferty publicznej. Bez prospektu firma zebrała 10 mln zł, ale euforii nie było (zapisy wydłużono, redukcja wyniosła 2 proc.). Na ofertę odpowiedziało 246 inwestorów (41,4 tys. zł średniego zapisu), więc można spodziewać się niezłej płynności, zwłaszcza że oprocentowanie jest stałe (5,4 proc.), a przez to wrażliwe na ryzyko stopy procentowej. Choć od wakacji wzrosła szansa na obniżki stóp procentowych, w dniu debiutu nową serię wyceniono poniżej nominału (99,5 proc.). Przepłacać nie warto — emitent ma opcję call ważną rok po dacie emisji.

Biomed-Lublin (BML0818)

Również producent leków (najbardziej znany to Lakcid) wyceniany jest na 99,5 proc. Papiery oprocentowane są na 5,5 pkt. proc. ponad WIBOR6M. Emisja rzędu 9 mln zł jest dla spółki formą testu rynku. Biomed zamierza przeznaczyć 235 mln zł na inwestycje w budowę mieleckich zakładów frakcjonowania osocza, z czego ponad 90 mln zł uzyskał w formie dotacji.

Resztę ma zapewnić kapitał obcy. Spółka rozpoczęła już sprzedaż leków z osocza (frakcjonuje je we Francji), ale rentowność ma wzrosnąć w drugim półroczu.

Na mocne nerwy

Dayli (DAY0916)

Po sprzedaży akcji Kerdosu (właściciel Dayli) przez prezesa Kamila Kliniewskiego obligacje sieci drogerii na Catalyst spadły do 20 proc. nominału i są wyceniane niżej niż obligacje Kerdosu, choć ich zabezpieczenie jest lepsze, bo utworzone na zapasach (kosmetykach). Obligacje Kerdosu są zaś zabezpieczone na akcjach Dayli lub znakach towarowych sprzedanej już fabryki. Sprzedaż zapasów za połowę ich wartości z aktualizowanej co kwartał wyceny dałaby 150 proc. rentowności komuś, kto kupi obligacje Dayli po obecnych cenach. Co nie znaczy, że taki scenariusz się zrealizuje.

Wierzyciel (WRL0516)

Obligacje warte 2 mln zł składają się na niemal całość zadłużenia spółki, które stanowi zaledwie 19 proc. kapitału własnego. Problem w tym, że spółka pożyczkowa utrzymuje niski stan gotówki, a poziom zysku (0,5 mln zł w pierwszym półroczu) wskazuje, że papiery trzeba będzie refinansować albo ograniczyć akcję pożyczkową. Obligacje zapadające za pół roku wyceniane są na 98 proc., co daje im 12,9 proc. rentowności brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu