Szesnaście okrągłych stołów innowacji

Start-upy, inwestorzy i samorządowcy będą dyskutować w każdym regionie o tym, jak rozwijać lokalną małą przedsiębiorczość.

Rusza Akademia e-Biznesu — nowy cykl regionalnych konferencji edukacyjnych, które będą odbywały się w każdym województwie. Ich celem jest poznanie potrzeb start-upów i dyskusja o możliwościach wspierania małego biznesu. Chodzi też o edukację nowych firm, na temat budowania biznesu zgodnie z najnowszymi światowymi trendami technologicznymi.

Cykl rozpoczął się w Krakowie i będzie trwał do 27 listopada, kiedy odbędzie się finałowa konferencja w Warszawie. Organizację i tematykę spotkań Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w całości oddała w ręce lokalnych inicjatyw start-upowych. Każdą z Akademii e-Biznesu poprzedzi Okrągły Stół Innowacji, który będzie okazją do dyskusji między start-upami, inwestorami, przedstawicielami samorządów, mediów i koncernów technologicznych.

— W Europie, Stanach Zjednoczonych czy Izraelu lokalne samorządy bardzo aktywnie wspierają inicjatywy i środowisko start-upowe. Chcemy przenieść najlepsze metody i wzorce wspierania przez administrację rozwoju miejskich ekosystemów tego typu na polskie realia lokalne. Przekonamy samorządy do ścisłej współpracy ze środowiskiem start-upowym. Będziemy doradzać przy zdiagnozowaniu potrzeb i zaplanowaniu na następne lata wspólnych projektów rozwojowych — mówi Leszek Czech, koordynator projektu „PARP — Wspieramy e-Biznes”.

Okrągłe Stoły Innowacji to także okazja, by pokazać regionalnym start-upom możliwości finansowania, jakie pojawią się wraz z nową falą funduszy unijnych w perspektywie 2014-20.

— Pieniądze nie powinny stanowić problemu. Nowa pula funduszy unijnych, przy odpowiednim zainicjowaniu efektywnych projektów, powinna systemowo rozwiązywać większość problemów lokalnego środowiska. Wyzwaniem będzie uzyskanie deklaracji dobrej woli stron, partnerstwa, lojalności, wsparcia merytorycznego. Jeśli dołożymy do tego konsekwencję w planowaniu i realizacji działań, to właściwie mamy nakreśloną drogę rozwoju lokalnych środowisk start-upowych — dodaje Leszek Czech. Nadzieją na to mają też przedstawiciele lokalnych start-upów.

— Cykliczne spotkania w ramach Akademii e-Biznesu to okazja nie tylko do wypracowania korzystnych dla nas rozwiązań, ale także poznania potencjału innych regionów Polski. Już podczas spotkania organizacyjnego okazało się, że inicjatywy start-upowe mogą i powinny się wspierać, choćby na płaszczyźnie zasobów personalnych. Mamy nadzieję, że dzięki regularnemu kontaktowi uda się połączyć potencjał regionów Polski z potrzebami innych i wypracować sprawnie działający system — zwraca uwagę Paweł Harajda z Olcamp.pl, współorganizator konferencji w Olsztynie.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.web.gov.pl/nasze-projekty/akademia-ebiznesu-2014/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Szesnaście okrągłych stołów innowacji