Szpitale błagają o gotówkę

opublikowano: 11-11-2019, 22:00

Samorządowe lecznice się wykrwawiają. Na Mazowszu coraz mocniej przygniata je presja płacowa.

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie nadąża z waloryzacją świadczeń, a wzrost wynagrodzeń i bieżących wydatków pogłębiają straty operacyjne — alarmują dyrektorzy niektórych mazowieckich szpitali. Sytuacji nie poprawia coraz bardziej dotkliwy w niektórych specjalizacjach brak lekarzy i pielęgniarek oraz ich exodus do prywatnej służby zdrowia.

fot. Marcin Dławichowski / Forum

— Sytuacja jest patowa. Strata operacyjna, którą zanotowaliśmy w ubiegłym roku, w tym prawdopodobnie się podwoi i sięgnie około 1,2 mln zł — mówi Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, niedużej placówki, która przez lata się bilansowała, a dziś stoi przed groźbą utraty płynności.

Jednocześnie rośnie poziom długów wymagalnych szpitala, a lekarze domagają się od przyszłego roku podwyżek, na które nie ma pieniędzy. Problemy placówki to efekt niedoszacowania wyceny świadczeń przez NFZ.

— Wycena niektórych świadczeń niedawno wzrosła, ale zgodnie z ustawą o sieciach szpitali NFZ wypłaca je ryczałtem. Tu pojawia się problem, bo na ogół przyjmujemy więcej pacjentów, niż narzuca nam limit określony tym ryczałtem — mówi Izabela Marcewicz- -Jendrysik.

Podobne problemy mają większe szpitale samorządowe na Mazowszu — zarówno wojewódzkie, powiatowe, jak i miejskie. Samorządy, choć robią to niechętnie, w niektórych sytuacjach mają obowiązek pokrycia strat operacyjnych podlegających im placówek. Warszawa, która kontroluje 10 szpitali, przeznaczyła w tym roku na straty za 2018 r. aż 7,6 mln zł.

— Istnieją obawy, że bieżący rok przyniesie jeszcze gorsze wyniki — mówi Paweł Rabiej, zastępca prezydenta Warszawy.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Tego samego obawia się marszałek Mazowsza, który w tym roku na pokrycie strat za 2018 r. w podlegających mu szpitalach zamroził 65,5 mln zł.

— To są pieniądze stracone dla województwa, bo powinny być przeznaczone na inne cele — uważa Elżbieta Lanc, wicemarszałek Mazowsza.

Dyrektorzy szpitali coraz częściej narzekają na wysokie oczekiwania płacowe lekarzy, zwłaszcza na Mazowszu, gdzie średnie wynagrodzenia są najwyższe w Polsce.

— Koszty zatrudnienia lekarzy niektórych specjalizacji w tym roku wzrosły nawet o 100 proc. — mówi Zbigniew Białaczak, prezes Związku Pracodawców Mazowieckiego Porozumienia Szpitali Powiatowych.

Szpitalom doskwiera też brak personelu. Naczelna Izba Lekarska szacuje, że w Polsce brakuje 68 tys. lekarzy. W ubiegłym tygodniu Szpital Miejski w Bielsku-Białej z tego powodu zawiesił oddział neurologii. Zdaniem niektórych menedżerów publicznych szpitali wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku będzie kolejnym ciosem.

— Szacujemy, że w naszym szpitalu zwiększy to roczne koszty o 1,5 mln zł — mówi Wojciech Legawiec, dyrektor Szpitala Tworkowskiego w Pruszkowie.

W ostatnich latach rząd zwiększał wydatki z budżetu państwa na służbę zdrowia, dążąc do poziomu 6 proc. PKB w 2025 r. W 2019 r. wydatki wyniosą 97,6 mld zł (o 7,6 mld zł więcej niż w 2018 r.), co stanowi 4,34 proc. PKB, przy unijnej średniej 8,8 proc. Jaki jest dzisiaj realny poziom zadłużenia polskich szpitali publicznych — nie wiadomo. Ministerstwo Zdrowia od początku roku nie publikuje danych na ten temat, choć do tej pory robiło to regularnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane