Szybka ścieżka w Polsce, powolna w Europie

opublikowano: 08-01-2020, 22:00

Krajowi innowatorzy otrzymali sporą pulę finansowania. Potrzebują jeszcze wsparcia i promocji, by nie uciekały im znacznie wyższe pieniądze z Brukseli

Na rodzimy rynek wpłynie 1,2 mld zł dotacji na prace badawcze (B+R) nad nowatorskimi rozwiązaniami. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) — jednostka finansująca działająca pod skrzydłami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSK) — ogłosiło konkurs w dość popularnym wśród przedsiębiorców programie „szybka ścieżka” (finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Dotacje dla innowatorów zostaną rozdysponowane w czterech rundach.

DLA INNOWATORÓW:
DLA INNOWATORÓW:
Nie tylko szybka, ale i prosta — mówili o nowym rozdaniu programu „szybka ścieżka” przedstawiciele rządu i administracji publicznej — Izabela Żmudka, zastępca dyrektora, Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, Grzegorz Wrochna, wiceminister MNiSW. W 2020 r. będą musieli się zmierzyć także z innymi oczekiwaniami przedsiębiorców.
Fot. WM

Dwie pierwsze są przeznaczone dla dużych firm, pozostałe dla małych i średnich przedsiębiorstw. W obydwu przypadkach respektowane będą konsorcja, m.in. z podmiotami naukowymi. Ta edycja „Szybkiej ścieżki” zakończy się w czerwcu 2020 r. Kolejną NCBR ogłosi 1 lipca 2020 r. — na razie nie są znane warunki uczestnictwa ani budżet. W tym roku natomiast NCBR postawiło na uproszczenia, m.in. formalne — dotyczące struktury kryteriów wyboru projektów oraz leksykalne — zwiększające czytelność regulaminów i innej dokumentacji konkursowej.

— Chcemy mieć pewność, że proces aplikowania nie będzie barierą dla innowatorów. Dlatego szczególną wagę przykładamy do tego, by możliwie precyzyjnie określone były cel projektu i jego rezultat — zaznacza Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Potrzebne wsparcie

NCBR deklaruje, że rozpoczęło już ewaluacje dotychczasowych rozdań „szybkiej ścieżki”, na tyle, na ile było to możliwe. Program wystartował w 2015 r., a projekty realizowane są w perspektywie trzyletniej, więc niewielka ich część została zakończona. Instytucja chwali się jednak, że część firm wyniki swoich prac B+R wdrażało już w trakcie programu, ale innowacje te stanowiły głównie uzupełnienie wewnętrznych procesów, np. produkcyjnych. Na razie trudno jednak oszacować, jaki realny wpływ będzie miała „szybka ścieżka” w procesie zwiększania innowacyjności krajowej gospodarki.

Sami przedsiębiorcy podkreślają, że dotacje zmniejszają podejmowane przez nich ryzyko inwestycji w prace nad nowymi technologiami, produktami itp. Część z nich bez publicznego dofinasowania nie podjęłaby się ich realizacji. Firmy, m.in. farmaceutyczne, postulują natomiast wydłużenie okresu realizacji dotowanych projektów, mogłoby to okazać się pomocne np. w długotrwałych pracach nad nowymi lekami. Innowatorzy od rządu i administracji publicznej oczekują ponadtopromocji dobrych praktyk w obszarze zamówień publicznych, ogłaszanych np. przez samorządy, które zwiększyłyby ich szanse w przetargach.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Liczą także na to, że w przyszłości pojawią się programy dofinansowujące zatrudnienie zagranicznych specjalistów z dziedzin, w których ekspertów brakuje w kraju. Potrzebują także większej promocji ich firm i wynalazków za granicą.

Nowy horyzont

Promocja innowatorów poza Polską wydaje się zasadna zwłaszcza w kontekście zapowiedzianego już przez Komisję Europejską programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont Europa z gigantycznymbudżetem 100 mld EUR. Część z tej puli może trafić do polskich przedsiębiorstw. Niestety aktywność naszych firm i naukowców w tym programie stoi pod znakiem zapytania. Ich udział w Horyzoncie 2020, którego Horyzont Europa będzie niejako kontynuacją, jest nikły — nasi innowatorzy otrzymali jedynie niewiele ponad 1 proc. z budżetu przeprowadzonych dotychczas konkursów. Oznacza to, że Polska traci niewspółmiernie więcej niż zyskuje.

— Horyzont 2020 nie jest obszarem aktywności, którym możemy się chwalić, chociaż są sektory, np. kosmiczny, gdzie udział firm w programie jest duży. Jedną z barier są niekorzystne warunki wynagradzania naszych naukowców w konsorcjach badawczo-rozwojowych, niewspółmiernie niskie w stosunku do zagranicznych specjalistów. Będziemy chcieli to zmienić. Istotna jest też kwestia promocji polskich innowatorów — zaznacza Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Dodaje, że w tym celu powstało już biuro Business & Science Poland, którego zadaniem jest m.in. wsparcie krajowych przedsiębiorców i lobbowanie na ich rzecz w Brukseli.

— Zwiększenie udziału Polski w programie Horyzont Europa jest jednym z kluczowych zadań rządu — zapewnia również Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Harmonogram Szybkiej Ścieżki

7.02–3.04.2020

Program jest skierowany do dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów dużych firm i mniejszych spółek lub jednostek naukowych. Zaplanowano dwie rundy z budżetami odpowiednio 300 i 100 mln zł.

4.04–1.06.2020

Dofinansowanie projektów firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów, np. z podmiotami naukowo- -badawczymi. Przewidziane są również dwie rundy z budżetami 500 i 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane