Czytasz dzięki

Szybszy wypis z rejestru VAT

opublikowano: 25-07-2019, 22:00

Niebawem brak deklaracji podatkowej przez trzy miesiące będzie skutkował wykreśleniem z ewidencji podatku od towarów i usług.

We wrześniu zacznie obowiązywać kolejna zmiana w przepisach dotyczących wykreślania podmiotów z rejestru przedsiębiorców podlegających podatkowi od towarów i usług (VAT). Skrócony zostanie okres, po jakim urząd skarbowy może wypisać podatnika z tej ewidencji.

— Obecnie wykreśleniu podlegają podatnicy, którzy nie złożyli deklaracji przez sześć kolejnych miesięcy lub dwa kwartały. Po nowelizacji będą to trzy miesiące lub jeden kwartał — wyjaśnia Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Jak dodaje, wprowadzone w 2017 r. przepisy w ustawie o VAT sprawiły, że znacząco wydłużył się katalog powodów, dla których skarbówka może wykreślić podatnika z rejestru. Ktoś, kto chciał wrócić do niego, musiał ponownie dokonać zgłoszenia do opodatkowania. Nie było możliwości przywrócenia — przepisy dające taką możliwość istnieją dopiero od lipca 2018 r. Niemniej — zarówno obecnie, jak i we wcześniejszym stanie prawnym — podatnicy nie wiedzieli o tym, że są wypisywani.

— Może do tego dojść z prozaicznych przyczyn, np. gdy podatnik nie odbiera telefonów lub urzędnik nie zastanie go w domu, czyli gdy nie można się z nim skontaktować. Tymczasem wykreślenie z rejestru bez wiedzy podatnika oznacza dla niego negatywne konsekwencje, nie ma on prawa odliczać VAT — podkreśla Piotr Juszczyk.

Organ podatkowy ma prawo bez zawiadomienia wykreślić podatnika nie tylko w przypadku utrudnionego kontaktu z nim, ale też gdy np. nie można skontaktować się z pełnomocnikiem przedsiębiorcy lub gdy nie stawi się w urzędzie mimo wezwania. Ponadto, a może przede wszystkim powodem wykreślenia bez wiedzy zainteresowanego jest podanie w zgłoszeniu rejestracyjnym nieprawdziwych danych lub uzyskanie przez urząd informacji, że podatnik będzie wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do przestępstw skarbowych. Od lipca 2018 r., zięki nowelizacji przepisów podatnik może wnioskować o przywrócenie go do rejestru jako czynnego podatnika VAT. Ustawa wymienia przypadki, w jakich jest to możliwe. Jest jednak warunek — przedsiębiorca musi złożyć wniosek w tej sprawie w ciągu dwóch miesięcy po dokonaniu wykreślenia. I tu rodzi się problem.

— Mamy kuriozalną sytuację, bo podatnik nie jest zawiadamiany o wykreśleniu. W związku z tym łatwo uchybić terminowi. Wyjątkiem jest przerwa w prowadzeniu biznesu. Jeśli przedsiębiorca ma zawieszoną działalność gospodarczą na co najmniej sześć miesięcy, również jest wykreślany. Jednak po jej wznowieniu zostaje przywrócony z mocy prawa, czyli bez żadnego wniosku — zwraca uwagę doradca z inFaktu.

Wykreślenie z rejestru VAT jest równoznaczne z wypisaniem z rejestru VAT-UE przedsiębiorcy, który dokonuje transakcji z kontrahentami z państw członkowskich Unii Europejskiej.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane