Tak się układa „Gazele Biznesu”

opublikowano: 29-12-2019, 22:00

Ranking Gazel Biznesu to projekt realizowany przez większość dzienników gospodarczych wydawanych w Europie przez Grupę Wydawniczą Bonnier, do której należy m.in. „Puls Biznesu”.

Gazela Biznesu to mała lub średnia firma, która rozwija się bardzo dynamicznie. Wielkość przedsiębiorstwa mierzona jest wartością osiąganych przez nie przychodów, a dynamika rozwoju — tempem ich przyrostu w okresie trzech lat. Przy oparcowaniu tegorocznego — 20. wydania rankingu, brano pod uwagę wyniki z lat 2016-18. Do zestawienia mogły trafić firmy, które rozpoczęły działalność przed rokiem 2016 i których przychody ze sprzedaży w tym roku mieściły się w przedziale między 3 mln a 200 mln zł. Jednocześnie, aby trafić na listę, firmy musiały w latach 2016-18 z roku na rok wykazywać wzrost przychodów ze sprzedaży i ani razu w tym okresie nie mogły odnotować straty. Do zestawienia trafiły zarówno firmy, które zgłosiły się same, wypełniając stosowny formularz w internecie, jak i te, które specjaliści wywiadowni gospodarczej Coface wyselekcjonowali z jej baz danych. To właśnie firma Coface już po raz dziewiętnasty opracowała ranking Gazel Biznesu. Jej specjaliści przeanalizowali tysiące bilansów przedsiębiorstw, które mogły spełniać kryteria. Przyjrzeli się także wynikom wszystkich przedsiębiorstw uhonorowanych tytułem Gazeli Biznesu w poprzednich latach.

O zakwalifikowaniu firmy do rankingu nie decydowało więc żadne jury ani kapituła, lecz twarde wyniki firnansowe osiągnięte przez firmy w ciągu trzech lat. Zajmowana pozycja zależy jedynie od wyrażonej w procentach dynamiki przyrostu obrotów w latach 2016-18. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że o zakwalifikowaniu się na listę i o zajmowanej pozycji decydują same firmy, bo to od nich zależą osiągane wyniki. Te proste i czytelne kryteria od 20 lat pozostają niezmienne. W połączeniu z tym, że udział w rankingu, a także w towarzyszących mu wydarzeniach jest dla laureatów bezpłatny, sprawiają one, że „Gazele Biznesu” są nie tylko najstarszym, lecz także najbardziej wiarygodnym rankingiem małych i średnich firm w naszym kraju. Choć nasze zestawienie, którego długość zmienia się zależnie od koniunktury gospodarczej, wydaje się dość długie — w ostatnich latach liczy około 4 tys. firm — jego trudne do spełnienia dla małych przedsiębiorstw kryteria sprawiają, że „Gazele Biznesu” można śmiało uznać za zestawienie elity polskich małych i średnich firm.

KRYTERIA RANKINGU

GAZELA BIZNESU 2019 JEST FIRMĄ, KTÓRA:

  • rozpoczęła działalność przed rokiem 2016 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś
  • w roku bazowym 2016 przychody ze sprzedaży mieściły się w przedziale pomiędzy 3 a 200 mln złotych
  • w latach 2016-2018 z roku na rok notowała wzrost przychodów ze sprzedaży
  • w latach 2016-2018 ani razu nie odnotowała straty
  • umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat (składając sprawozdania finansowe do sądów albo przekazując dane do Coface albo udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego).
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner

KRD

Patroni honorowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu