Czytasz dzięki

Taleb: Giełda jest dla frajerów

MD
opublikowano: 18-09-2011, 15:22

Ludzie mówili mi przez lata, że jestem idiotą, bo nie inwestowałem na rynkach, powiedział Nassim Taleb, znawca natury rynków finansowych, guru inwestorów i autor książek „Fooled by Randomness” oraz „The Black Swan”.

Zobacz więcej

Nassim Taleb (fot. Bloomberg)

- Nie inwestuję na rynku akcji, bo myślę, że to gra frajerów. Zarabiam pieniądze i wkładam je w to, co nie traci wartości. Chociaż czasami dokonuję transakcji, dla zabawy, aby mieć o czym mówić z kimś podczas podróży pociągiem lub w samolocie. To jedyny powód – powiedział Taleb podczas wykładu na Uniwersytecie Pensylwanii.

Były trader opcji, który stał się „filozofem rynków finansowych” jest przekonany, że jest lepszy sposób postępowania z pieniędzmi. 

- Trzymam gotówkę od lat i zdałem sobie sprawę, że jej wartość stała się monstrualnie wysoka po kryzysie. Przez ostatnie 12 lat rynek akcji nie zarobił nic, a gotówka dała 40, 50, 60 proc. rentowność – powiedział Taleb. 

Zwrócił uwagę, że tak samo myślał i robił Kennedy.

- Joe Kennedy, ojciec [prezydenta USA-red.], stał się bogaty nie dzięki inwestycjom, ale dzięki wstrzymaniu się od nich. Innymi słowy, nie miał inwestycji kiedy inni bankrutowali – powiedział Taleb. - Weźmy historię dwóch braci. Jednego, który zarabia 4 USD na akcji rocznie bez ubezpieczenia przeciwko załamaniu rynku oraz drugiego, który zarabia 2 USD na akcji rocznie z maksymalnym ubezpieczeniem. Jeśli zarabiający 2 USD przetrwa, to kiedy jego brat zbankrutuje, będzie mógł agresywnie odkupić jego majątek za bezcen – dodał.

Taleb zwrócił uwagę, że jest coś, co można określić mianem „błędu działania”.

- Ludzie myślą, że robienie czegoś jest konieczne. Jak wówczas, kiedy mam do czynienia z ludźmi z MBA, którzy mówią: „daj mi coś, co zadziała!”. Kiedy im odpowiadam: „nie sprzedawaj opcji out-of-the-money”, kiedy daję im negatywną radę, nie uważają, że to także działanie. Mówią wtedy: „powiedz mi, co mam zrobić!”. Wszyscy ci ludzie są bankrutami. Nie rozumieją: żyjesz długo nie umierając, wygrywasz w szachy nie przegrywając, pozwalając innej osobie przegrać. Wstrzymanie się od inwestycji to nie jest łatwa strategia. To działanie – powiedział Taleb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane