Tam mieszkają... nasi

opublikowano: 21-09-2016, 22:00

Polacy nigdy nie rozpakowują do końca ostatniej walizki — tak o rodakach na emigracji mówi pisarz Janusz Leon Wiśniewski, sam emigrant

Wydana właśnie książka Malwiny Wrotniak „Tam mieszkam” jest zbiorem 15 wywiadów z 17 Polakami (dwóch udziela para), mieszkającymi i pracującymi w różnych zakątkach świata: od Wysp Owczych przez USA, Szwecję, Holandię po Katar i Bali. Pomysł publikacji zrodził się z trwającego od sześciu lat cyklu podobnych wywiadów, które dla serwisu Bankier.pl przeprowadza wrocławska dziennikarka Malwina Wrotniak-Chałada. Książka nie jest jednak ich drukowaną wersją, ale zbiorem rozmów przeprowadzonych specjalnie dla niej.

Polacy mieszkający w tych krajach oraz na archipelagu, gdzie ludzi jest mniej niż owiec, opowiadają autorce książki „Tam mieszkam” o emigracyjnej codzienności, powodach, dla których mieszkają i pracują za granicą, kreśląc przy okazji fascynujący portret tych miejsc.
Zobacz więcej

KATAR, CHORWACJA, SZWECJA, WYSPY OWCZE:

Polacy mieszkający w tych krajach oraz na archipelagu, gdzie ludzi jest mniej niż owiec, opowiadają autorce książki „Tam mieszkam” o emigracyjnej codzienności, powodach, dla których mieszkają i pracują za granicą, kreśląc przy okazji fascynujący portret tych miejsc. ARC

— Przy wyborze rozmówców i ich historii chciałam uniknąć jednego klucza, pokazać w miarę kompletny przekrój zarówno miejsc, jak też powodów, dla których mieszkają i pracują za granicą — mówi Malwina Wrotniak-Chałada.

„Nie wszyscy chcą nazywać siebie emigrantami, niektórzy usiłują żyć na dwa domy, jeszcze inni zmieniają zagraniczne miejsca zamieszkania na kolejne. To rozmowy o korzystaniu z ryzykownych zawodowych okazji, sile politycznych represji, porzucaniu przeszłości dla nowej miłości, poświęcaniu własnej kariery w imię planów partnera, realizacji marzeń z dzieciństwa, podróżach, z których się już nie wraca. To kilkanaście różnych gospodarek, społeczeństw, rynków pracy, o wiele więcej stereotypów, obyczajów, porad, ostrzeżeń, blasków i cieni życia w innych krajach” — czytamy we wstępie.

W efekcie powstała wielobarwna opowieść o codzienności życia w różnych miejscach na Ziemi i konfrontacji ich z polskimi zwyczajami i kulturą.

Dzięki temu jest kopalnią ciekawostek, o których zwykle nie wie przeciętny Polak. Stąd dowie się np., że przedszkolaki w Szwecji przebywają na dworze nawet podczas mrozu i mimo kataru, nierzadko bez czapek. Pozna zwyczaje pracownic z biura w Katarze, które lubią spryskiwać koleżanki perfumami, gdy „za mało intensywnie pachną”, oraz dowie się, dlaczego odbywająca się dwa razy dziennie przerwa na modlitwę zajmuje im każdorazowo ponad godzinę.

Pozna również ciemniejsze strony życia i prowadzenia biznesu w tak rajsko prezentujących się miejscach, jak Bali czy Chorwacja, oraz dowie się, dlaczego Wyspy Owcze są zależne od napływu emigrantów, a w Hongkongu lepiej planować tylko zrobienie kariery, a nie stały pobyt.

Choć bohaterami rozmów zamieszczanych w serwisie Bankier.pl są zwykle nieznani szerzej Polacy, do opowieści w książce autorka zaprosiła troje Polaków bardziej rozpoznawalnych: Dagmarę Domińczyk — aktorkę odnoszącą sukcesy w USA, Janusza Leona Wiśniewskiego — naukowca i pisarza, który od 30 lat mieszka w Niemczech, oraz Alinę Dragan — znaną słuchaczom listy przebojów radiowej Trójki z wieloletnich antenowych rozmów z Markiem Niedźwieckim.

— Jeśli publikujesz rozmowy z emigrantami od sześciu lat, w sumie było ich ponad 150, mogłoby się wydawać, że mało co cię zaskoczy. Jest jednak inaczej, każdej kolejnej historii słucha się z zaciekawieniem. Wystarczy przecież inna pozycja na rynku zawodowym, status społeczny czy zainteresowania, żeby usłyszeć inną opowieść o tej samej Anglii, Niemczech czy Szwecji — przyznaje autorka książki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Tam mieszkają... nasi