Tańsze, sąsiedzkie gwarancje

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 26-01-2005, 00:00

Branża przekonała resort finansów do jednej zmiany w nowym rozporządzeniu. Do załatwienia zostały jeszcze dwie kwestie.

Po spotkaniu w Ministerstwie Finansów (MF), dotyczącym nowych rozporządzeń w sprawie sum gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej oraz ubezpieczenia organizatorów i pośredników turystycznych, resort przychylił się do postulatu zwiększenia grupy krajów, w których minimalna suma gwarancyjna będzie niższa w porównaniu z innymi państwami.

— Do grupy tej zaliczone zostaną wszystkie państwa, które mają z Polską granicę lądową, w przypadku Rosji będzie to tylko obwód kaliningradzki — mówi Stanisław Piśko, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki (PIT) i szef krakowskiego biura Unikat.

Dwie pozostałe kwestie nie zostały rozstrzygnięte.

— Rzecznik Ubezpieczonych proponuje podwyższenie najniższej minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia na rzecz jednego klienta. Pozostałe strony są za pozostawieniem jej na obecnym poziomie – mówi Jacek Zieliński z Departamentu Instytucji Finansowych MF.

Kolejna sporna sprawa to proponowana przez ministerstwo gospodarki podwyżka wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej z 4 do 8 proc. przychodów z tytułu świadczenia usług na rzecz klienta. PIT zgadzał się na zmiany.

— Po pierwsze — 85 proc. firm nie korzysta z tych gwarancji, a po drugie — ważne jest bezpieczeństwo klienta, a tego nie zapewnia obecnie 4-proc. stawka. Ze stawką 8 proc. Polska i tak znajdzie się w grupie krajów ze średnią wysokością tej kwoty — wyjaśnia Stanisław Piśko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tańsze, sąsiedzkie gwarancje