Tax Care spróbuje wrócić do formy

opublikowano: 31-07-2019, 22:00

Grupa specjalizująca się w obsłudze małych firm leczy księgową gałąź biznesu. To część planu naprawczego, który ma wyprowadzić bank na prostą.

We wtorek Tax Care, spółka zależna od Idea Banku, w warszawskim sądzie rejonowym złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Spółka przygotowuje też wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, który — poinformowano w komunikacie — zostanie złożony do sądu w najbliższym czasie. Na otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego będzie się koncentrował zarząd Tax Care w kolejnych tygodniach.

Tax Care
Zobacz więcej

Tax Care fot. Forum

„Postępowanie restrukturyzacyjne może prowadzić do przywrócenia spółce rentownościi uniknięcia jej upadłości. Dlatego to jego otwarcie — a nie otwarcie postępowania upadłościowego — będzie głównym celem zarządu”— informuje biuro prasowe Tax Care w odpowiedzi na pytania „PB”.

Wydarzenia w Tax Care to jeden z wielu elementów planu naprawczego wdrażanego przez Ideę. Grupa usiłuje poprawić wskaźniki kapitałowe oraz szybko odbudować rentowność banku. Wiąże się to jednak z całkowitą zmianą modelu biznesowego w zakresie sprzedaży produktów inwestycyjnych i kredytów. Jak zapowiadał w listopadzie zeszłego roku Jerzy Pruski, p.o. prezes Idea Banku, kończy się faza agresywnego wzrostu, a bank przechodzi do etapu „zrównoważonego rozwoju i budowania długotrwałych relacji z klientami”.

Idea chce utrzymywać się ze sprzedaży produktów bankowych — czyli ze sprzedaży kredytów. Dotychczas głównym źródłem zarobku grupy były prowizje z tytułu pośrednictwa w sprzedaży ubezpieczeń i produktów inwestycyjnych.

— Koncentrujemy się na zdrowym bilansie i wzroście powtarzalnych dochodów o niskiej amplitudzie wahań. Wyeliminujemy ze sprzedaży produkty wysokomarżowe. Efekty widoczne będą w kolejnych kwartałach — zapowiadał Jerzy Pruski.

Jaki ma to związek z likwidowanym właśnie biznesem? Początki Tax Care sięgają 2008 r. Model biznesowy spółki łączy usługi księgowe, świadczone przez licencjonowanych księgowych, z doradztwem w zakresie produktów kredytowych i ubezpieczeniowych, a także dotacji i leasingów. Ofertę skierowano do małych i średnich przedsiębiorstw. Klienci z tego sektora to wspólny mianownik dla spółek z Grupy Idea. Tax Care prowadzi sześć własnych biur rachunkowych, 30 biur w ramach programu franczyzy oraz 350 biur w ramach programu partnerskiego.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

„Usługi świadczone przez Tax Care na rzecz naszych klientów [około 9 tys. — red.] dalej są realizowane w tym samym zakresie. Priorytetem firmy jest utrzymanie jakości usług, ich dalsza poprawa i eksperckie wsparcie klientów” — informuje biuro prasowe Tax Care.

Obecnie Tax Care zatrudnia 450 osób. Na pytanie „PB” o planowane zwolnienia, spółka odpowiada: „Działania, które podejmujemy, mają przede wszystkim zachować doświadczony i zaangażowany zespół”. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym spółka, na koniec 2018 r. zatrudniała 567 osób i obsługiwała 24,8 tys. klientów (wzrost o 1 proc. r/r). Przychody ze sprzedaży osiągnęły w 2018 r. poziom 65,8 mln wobec 135,3 mln zł rok wcześniej. To oznacza spadek o 51 proc. Najbardziej dochodowy w ubiegłym roku był biznes księgowy — blisko 36,6 mln zł przychodów operacyjnych. Dalej plasują się sprzedaż kredytów — 27,1 mln zł, produktów inwestycyjnych — 109 tys. zł, ubezpieczeń — 7 mln zł, pozostałe (m.in. z pośrednictwa finansowego przy sprzedaży umów rachunków bankowych) — 535 tys. zł. Koniec końców Tax Care odnotował stratę netto w wysokości 82,4 mln zł, zarząd przewiduje wypracowanie zysku netto za 2019 r. Spółka była finansowana z kapitałów własnych. Jak napisano w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok, opublikowanym w KRS, jedynym właścicielem Tax Care jest Idea Money wchodząca w skład grupy kapitałowej Idea Bank.

1,5 mld zł Tyle wynosi łączna kwota rezerw i odpisów obciążających zeszłoroczny wynik i kapitały Idei. To przełożyło się na 1,9 mld zł straty netto w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu