TECHWIG jest dobry dla asekurantów

Grzegorz Zalewski
29-10-2001, 00:00

Zdanie z tytułu tego tekstu dla wielu może wydać się absurdalne. Porównując sesje z ostatnich tygodni na pierwszy rzut oka widać, że gdy kontrakt na WIG 20 wzrasta, powiedzmy o 2 procent, to kontrakt na TECHWIG rośnie o 4 proc. Ten dwukrotny szybszy wzrost procentowy TECHWIG-u względem WIG 20 jest dość częsty. Czy to jednak oznacza, że kontrakty na TECHWIG są bardziej ryzykowne od WIG 20?

Graczy na rynku terminowym nie interesują zmiany procentowe tylko nominalne. Wzrost kontraktów na TECHWIG o 100 punktów oznacza dla posiadacza długiej pozycji zysk 1000 zł i dokładnie tak samo jest w przypadku kontraktów na WIG 20. Nie jest istotne, że ten pierwszy zwyżkował o 14 procent, a drugi tylko o 8 proc. (przy obecnych wartościach). W ostatnich tygodniach znacznie zwiększyła się dzienna zmienność rynku. Dla kontraktów na WIG 20 w ciągu miesiąca zwiększyła się ona z 30 punktów do ponad 50 pkt, w przypadku kontraktów na TECHWIG z 17 punktów na 35 pkt.

Jeśli gracz ustala linię obrony jako dwukrotną wartość zmienności to w przypadku futures na WIG 20 będzie musiała być ona oddalona o 100 pkt od ceny wejścia, zaś w przypadku TECHWIG-u o 70 pkt. W razie niepowodzenia strata na TECHWIG-u będzie mniejsza o 1/3.

Oczywiście w obecnej sytuacji mniejsza płynność kontraktów nowej technologii jest czynnikiem zniechęcającym wielu spekulantów, ale warto zwrócić uwagę na ten kontrakt nie tylko z powodów opisanych powyżej. W porównaniu z WIG 20 cechowały się one w ostatnim czasie znacznie mniejszymi wahaniami. Podczas gdy grudniowy kontrakt na WIG 20 po dojściu do 1270 porusza się w bocznym trendzie w zakresie 100 punktów, to analogiczny kontrakt na TECHWIG praktycznie nie doświadczył trendu bocznego, systematycznie zwyżkując.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TECHWIG jest dobry dla asekurantów