Tej walki nikt nie wygra sam

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

Ostatnie dni obfitowały w wydarzenia poświęcone ochronie środowiska. Kończy się konferencja klimatyczna ONZ w Bonn, a w Paryżu podczas Forum Clean Air uruchomiono Indeks Jakości Powietrza

Przyjęte przed dwoma laty w Paryżu porozumienie klimatyczne zakłada powstrzymanie wzrostu średniej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza wobec epoki przedindustrialnej. Wymaga to redukcji emisji gazów cieplarnianych.

DOBRA WSPÓŁPRACA:  Frank Bainimarama, premier Fidżi, które przewodzi szczytowi klimatycznemu ONZ i procesowi negocjacyjnemu, jest przewodniczącym COP23. Dużo uwagi poświęca przygotowaniu dialogu państw w sprawie większej skuteczności działań klimatycznych, tzw. Dialogowi Talanoa, co w języku fidżyjskim oznacza dobrą współpracę w grupie lokalnej.
Zobacz więcej

DOBRA WSPÓŁPRACA: Frank Bainimarama, premier Fidżi, które przewodzi szczytowi klimatycznemu ONZ i procesowi negocjacyjnemu, jest przewodniczącym COP23. Dużo uwagi poświęca przygotowaniu dialogu państw w sprawie większej skuteczności działań klimatycznych, tzw. Dialogowi Talanoa, co w języku fidżyjskim oznacza dobrą współpracę w grupie lokalnej. FOT. COP

Dialog Talanoa

W jaki sposób osiągnąć postęp we wdrażaniu paryskich uzgodnień, radzono podczas 23. sesji konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP23). Do Bonn (6-17 listopada 2017 r.) przyjechało około 25 tys. delegatów ze 197 państw i terytoriów: politycy, reprezentanci nauki i biznesu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych, związków zawodowych, samorządów. Szczytowi klimatycznemu ONZ i negocjacjom przewodzi Fidżi. Przewodniczącym jest Frank Bainimarama COP23, premier tego wyspiarskiego kraju na Oceanie Spokojnym. Zdaniem Pawła Sałka, pełnomocnika polskiego rządu ds. polityki klimatycznej, prezydencja Fidżi wiele uwagi poświęca przygotowaniu dialogu państw w sprawie większej skuteczności działań klimatycznych, tzw. Dialogowi Talanoa (Talanoa Dialogue). Termin ten oznacza w języku fidżyjskim dobrą współpracę w grupie lokalnej. Zasady wdrażania Porozumienia paryskiego mają być ostatecznie przyjęte podczas 24. konferencji ONZ w grudniu 2018 r. w Katowicach. Wiceminister zapowiedział, że Polska w ramach przyszłorocznej prezydencji podczas COP24 będzie kontynuować ideę dialogu Talanoa.

— Utrzymamy także nazwę — zapewnia Paweł Sałek. O zmianach klimatycznych mówią już nie tylko politycy, ale również przedstawicielebiznesu, samorządów, bogaci i biedni. W Bonn odbyło się około 400 wydarzeń towarzyszących. Na jednym z nich spotkali się samorządowcy, lokalni i regionalni reprezentanci władzy. Prezentowali swoje działania, ogłaszali inicjatywy i szukali sposobów na zacieśnienie współpracy wszystkich szczebli władzy ze społecznością i sektorem prywatnym.

— Miasta, stany i regiony mają olbrzymią siłę, zwłaszcza gdy pracują razem. Jesteśmy bliżej ludzi, więc daje nam to szczególną bezpośredniość i energię, dzięki którym możemy radzić sobie z wyzwaniem związanym ze zmianą klimatu — podkreślał Jerry Brown, gubernator Kalifornii. Wystąpił też Arnold Schwarzenegger, poprzedni gubernator tego stanu.

— Miasta nie mogą wygrać walki samodzielnie, ale bez miast nie ma mowy o wygranej — akcentował z kolei Hans-Joachim Fuchtel, parlamentarny sekretarz stanu przy federalnym ministrze współpracy gospodarczej i rozwoju (BMZ) w Niemczech. Na innym spotkaniu Bertrand Piccard, znany z tego, że w 2016 r. wraz z André Borschbergiem okrążył Ziemię samolotem napędzanym energią słoneczną, zachęcał do zgłaszania rozwiązań chroniących środowisko. — Jest wiele projektów, które mogą pobudzić wzrost gospodarczy przy jednoczesnym zachowaniu natury, ale pozostają nieznane decydentom i nie są wdrażane — komentował Bertrand Piccard, inicjator i przewodniczący Solar Impulse Foundation. Przykłady potencjalnych rozwiązań już zgłoszonych obejmują m.in. morskie turbiny głębinowe, instalacje do odsalania wody, pojemniki do przekształcania odpadów organicznych w energię, filtry powietrza wychwytujące CO 2 i przetwarzające go na paliwa odnawialne, urządzenia wodorowe, które można dodawać do samochodów, by zwiększyć oszczędność paliwa. Wszystkie projekty zostaną ocenione przez ekspertów naukowych i finansowych.

— Podczas następnego szczytu zamierzamy przekazać 1000 wybranych rozwiązań, które są zarówno ekologiczne, jak i opłacalne, i dostarczyć je decydentom, by pokazać, że muszą zrezygnować z kompromisu i przyjąć znacznie bardziej ambitną politykę środowiskową i energetyczną — zapowiadał Bertrand Piccard.

Inicjatywę Piccarda poparli m.in. Patricia Espinosa, sekretarz wykonawczy UNFCCC, Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, i Laura Tuck, wiceprezes Banku Światowego.

Indeks jakości powietrza

W Unii Europejskiej około 80 proc. emisji gazów cieplarnianych stanowi CO 2. Według danych Eurostatu za 2016 rok, Polska odpowiada za 9,2 proc. całkowitej emisji CO 2 w UE, Niemcy za 22,9 proc., Wielka Brytania — 11,7 proc., Włochy — 10,1 proc., a Francja — 9,8 proc. 16 i 17 listopada 2017 r. w Paryżu odbywa się Forum Clean Air, konferencja Komisji Europejskiej. Politycy i eksperci omawiają rozwiązania mające ograniczyć zanieczyszczenia powietrza. Skupią się: jakości powietrza w miastach, zanieczyszczeniu powietrza z sektora rolniczego i możliwościach biznesowych. W sesji fokusowej weźmie udział Tomasz Pietrusiak z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, który zaprezentuje projekt zintegrowany „LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze”. Będzie mówił m.in. o roli wsparcia unijnego (60 proc. dofinansowania — około 10 mln euro), o pomocy EU w początkowej fazie, ale także o korzyściach społecznych. Powie o efektach finansowych, szansach dla biznesu, kiedy poprawa jakości powietrza wymaga inwestycji w termomodernizację i wymianę źródeł grzewczych, co otwiera szansę dla producentów materiałów i urządzeń i firm wykonawczych. Przynosi korzyści finansowe w skali makro dla gospodarki przez wpływy podatkowe, ale także obniżenie kosztów zdrowotnych. Mieszkańcom poprawia komfort życia — obniża koszty eksploatacji budynków. Zarówno konferencja w Bonn, jak i w Paryżu to świetne okazje, by podejrzeć innych, jak radzą sobie z problemem. Tak jak kiedyś, korzystając z doświadczeń niemieckiego systemu Klimaschutz managerów, stworzono system Ekodoradców w Małopolsce, który świetnie się sprawdza w praktyce. Europejska Agencja Środowiskowa w czasie forum uruchomi Indeks Jakości Powietrza — narzędzie, które pozwoli wszystkim sprawdzać jakość powietrza w ich okolicy. Wyświetla dane dla całej Europy, a użytkownicy mogą uzyskać informacje o jakości powietrza w poszczególnych krajach, regionach i miastach. Dane pochodzą ze stacji monitorowania jakości powietrza w całej Europie. Szacunki pokazują, że z powodu zanieczyszczenia powietrza w Europie jest rocznie ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów, a miliony Europejczyków cierpią na choroby dróg oddechowych i układu krążenia. Koszty ekonomiczne zanieczyszczenia powietrza w UE wynoszą znacznie ponad 20 mld euro rocznie.

Reforma systemu emisji

Wydarzeniem o innym charakterze, ale mającym duży wpływ na klimat jest to, że prezydencji estońskiej udało sie uzgodnić nowelizację systemu handlu emisjami EU ETS. Ma to pozwolić go naprawić, gdyż pozwoleń jest za dużo, ich cena od wielu lat jest za niska, by stymulować inwestycje w niskoemisyjne technologie. Dlatego od 2019 r. liczba pozwoleń, które państwa sprzedają firmom na aukcjach, ma zostać stopniowo zmniejszona poprzez mechanizm tzw. rezerwy stabilizacyjnej. Elementem systemu ma być również nowy fundusz modernizacji, jednak nie będą mogły skorzystać z niego kraje, które chciałaby modernizować energetykę węglową. Wyjątek zrobiono tylko dla Rumunii i Bułgarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Tej walki nikt nie wygra sam