Telefónica puka do drzwi Polkomtela

Hiszpański operator, obok brytyjskiego Vodafone, rozmawia z Plusem o współpracy w zakresie roamingu, marketingu i produktów.

Zygmunt Solorz-Żak myśli o rozwoju swoich firm poprzez sojusze — słychać było na rynku, jeszcze zanim biznesmen kupił Polkomtela, operatora sieci Plus. Niedawno przyznał, że rozmawia o współpracy z brytyjskim Vodafone, wieloletnim udziałowcem Plusa. Okazuje się, że nie tylko.

— Zgłosił się do nas też hiszpański operator Telefónica — mówi Wojciech Pytel, członek zarządu operatora sieci Plus.

Polkomtel jako jedyny operator na rynku nie ma zagranicznego inwestora branżowego. Dzięki temu spółka nie ma wielu ograniczeń i kosztów, znanych bardzo dobrze wielkim międzynarodowym korporacjom.

Ale współpraca z międzynarodowym telekomem to także szereg korzyści. Ułatwienia w roamingu, transfer technologii i know how to tylko kilka przykładów. Współpraca z zagranicznym partnerem może też pozwolić Polkomtelowi na wprowadzaniedo Polski produktów, które pojawiają się u partnerskiego operatora za granicą.

— Współpraca mogłaby obejmować roaming, marketing czy produkty. Dla przykładu, osoba wyjeżdżająca do Włoch mogłaby w salonie Plusa kupić kartę prepaidową włoskiego operatora. Korzystałaby z niej podczas pobytu we Włoszech, co mogłoby obniżyć cenę rozmów za granicą — mówi Wojciech Pytel. Vodafone i Telefónica nie udzieliły komentarza do tego artykułu.

Vodafone atrakcyjny

Współpraca z Vodafone mogłaby być ciekawa, ponieważ brytyjski operator mocno stawia na atrakcyjność oferty roamingowej. Dla przykładu, klienci indywidualni Vodafone mogą wykupić pakiet miesięczny lub taryfę dzienną, w której już za 2 EUR mogą korzystać z transmisji danych w kilkunastu krajach europejskich.

Vodafone ma też ciekawą ofertę kampanii marketingowych, realizowanych za pośrednictwem smartfonów czy internetu. Innym przykładem korzyści z potencjalnej współpracy jest obszar machine-to-machine. To bardzo przyszłościowy segment dla operatorów komórkowych, pozwalający na instalowanie inteligentnych liczników energii, lokalizację pojazdów z firmowej floty, medycynę na odległość czy zdalne monitorowanie stanu zapasów w handlu.

Telefónica nie mniej

Telefónica, jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie, jest nie mniej ciekawym partnerem dla Polkomtela. Przypomnijmy, że hiszpańska spółka zastanawiała się nad kupnem Plusa, ale zrezygnowała z procesu na dość wczesnym etapie, obarczona kosztami akwizycji w Brazylii.

Ostatnie informacje płynące od Telefóniki mówią o coraz wyraźniejszych planach wejścia w płatności mobilne NFC. Spółka podpisała niedawno umowę z Giesecke & Devrient zajmującą się technologicznym zabezpeiczeniem operacji finansowych i ma pomysł na NFC podobny do niemieckiego T-Mobile — tworzącą z telefonu komórkowego nie tylko centrum operacji finansowych, ale też substytut wielu plastikowych kart od płatności za komunikację miejską po programy lojalnościowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu