Ten budżet nie wygląda źle

Bartosz Krzyżaniak
10-10-2008, 06:33

Rząd nie będzie zmieniał założeń makro, czego domaga się opozycja. Ekonomiści też nie widzą takiej potrzeby. Nic dziwnego, że Jacek Rostowski, minister finansów, tryska optymizmem.

Podczas wczorajszego pierwszego czytania projektu przyszłorocznej ustawy budżetowej Jacek Rostowski, minister finansów, zapewnił, że nasza gospodarka jest w dobrej formie. Mało tego, Polska jest jednym z najlepiej przygotowanych na trudne czasy krajów. Minister przyznał jednak, że dziś nikt nie potrafi przewidzieć wpływu światowego kryzysu na gospodarki Europy i Polski.
- Wiele zależy od tego, jak sprawnie nasi partnerzy w Europie rozwiążą swoje problemy. Po ostatnim posiedzeniu rady Ecofinu [unijnych ministrów finansów – red.] jestem umiarkowanym, ale naprawdę optymistą – powiedział Jacek Rostowski.

I dlatego, jak tłumaczył, nie ma przesłanek do zmiany makroekonomicznych założeń budżetowych na przyszły rok. Rząd założył, że PKB wzrośnie w 2008 r. o 4,8 proc. Prognozy rynkowe są nieco niższe – np. analitycy banku Credit Suisse obniżyli wczoraj prognozę wzrostu dla polskiej gospodarki z 4,6 proc. do 4,4 proc.

Jacek Rostowski wymienił priorytety gospodarcze rządu, m.in. ograniczanie deficytu budżetowego (o 0,5 pkt. proc. PKB rocznie) i długu publicznego, a także szybkie wejście do strefy euro.
- W połowie 2011 r. wystąpimy do Komisji Europejskiej o potwierdzenie naszej gotowości do przyjęcia euro i ustalenie ostatecznego kursu przeliczenia złotego na euro. 1 stycznia 2012 r. nastąpi formalne przyjęcie wspólnej waluty – zapowiedział minister.
Posłowie PiS nie kryli niezadowolenia wywołanego słowami szefa państwowych finansów.


Co tak naprawdę znalazło się w projekcie budżetu? Co sądzą o nim politycy i ekonomiści? Czytaj piątkowy „PB”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ten budżet nie wygląda źle