TF Silesia przejmuje producenta kotłów Sefako SA

PAP
opublikowano: 21-11-2017, 13:35
aktualizacja: 21-11-2017, 13:36

W pierwszym kwartale 2018 r. Towarzystwo Finansowe (TF) Silesia chce sfinalizować zakup sędziszowskiej spółki Sefako SA. Przejęcie jednego z wiodących polskich producentów kotłów energetycznych wynika ze strategii TF Silesia zaangażowanego m.in. w górnictwie, energetyce i hutnictwie.

Zatrudniająca ok. 1 tys. osób sędziszowska Fabryka Kotłów Sefako należy do największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Jej większościowym właścicielem jest MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, z którym w minionym tygodniu TF Silesia podpisała porozumienie dotyczące sprzedaży akcji spółki. Ustalono też cenę transakcji, która do momentu finalizacji przedsięwzięcia pozostaje poufna.

„Na mocy porozumienia uzyskaliśmy wyłączność na prowadzenie negocjacji. Obecnie trwają negocjacje umowy przedwstępnej sprzedaży, której podpisanie planowane jest na koniec listopada” – poinformowała we wtorek PAP wiceprezes TF Silesia Monika Domańska.

Intencją stron jest, by zamknięcie transakcji nastąpiło do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rezygnacji z prawa pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Silesia chce być dla Sefako stabilnym inwestorem, wspierającym rozwój spółki.

Sefako należy do największych producentów kotłów energetycznych w Polsce. Urządzenia z sędziszowskiej fabryki są stosowane zarówno w energetyce (zawodowej i przemysłowej) jak i np. w przetwórniach owoców i warzyw, zakładach mięsnych, mleczarniach, browarach, ogrodnictwie czy w obiektach użyteczności publicznej.

W ostatnim dziesięcioleciu spółka wyspecjalizowała się w produkcji kotłów do spalania odpadów oraz kotłów opalanych biomasą, stając się ich największym producentem w Europie. Kotły z Sędziszowa trafiają na rynki Niemiec, Danii, Francji, Finlandii, Włoch i Rosji.

Przedstawiciele TF Silesia oceniają, że Sefako ma dobre perspektywy rynkowe, prowadzące do wzrostu wartości spółki. Inwestor chce zapewnić stabilność działania i wspierać plany rozwojowe producenta kotłów, szukając także możliwości synergii ze spółkami z branż energetycznej, górniczej i hutniczej, w których zaangażowana jest Silesia.

Do grupy TF Silesia należy m.in. Walcownia Rur Silesia w Siemianowicach Śląskich, która od wielu lat współpracuje z Sefako, dostarczając sędziszowskiej fabryce rury i świadcząc rozmaite usługi. W przyszłości – po analizie rynkowej - możliwe byłoby rozszerzenie tej współpracy pod kątem odbiorców z sektora ciepłowniczego oraz firm zaplecza górniczego.

Do Sefako należą dwie spółki zależne: Centralne Biuro Konstrukcji Kotłów oraz Sędziszowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które po sfinalizowaniu transakcji znajdą się tym samym w grupie TF Silesia.

Przejęcie firmy kooperującej z energetyką jest zgodne ze strategią Silesii, zaangażowanej w wiele przedsięwzięć restrukturyzacyjnych, m.in. w górnictwie (poprzez objęcie udziałów w PGG, wsparcie JSW oraz zakup pakietu akcji koksowni Victoria), kolejnictwie (w spółce Torpol) i hutnictwie (Walcownia Rur Silesia). W ostatnim czasie Towarzystwo z powodzeniem zamknęło projekt na postoczniowych terenach w Szczecinie. Nabywcą udziałów w Szczecińskim Parku Przemysłowym był fundusz inwestycyjny Mars, od której teraz Silesia kupuje Sefako.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TF Silesia przejmuje producenta kotłów Sefako SA