TFI będą promować inwestycje w akcje

Katarzyna Ostrowska
30-01-2003, 00:00

Oszczędzanie w funduszach bezpiecznych staje się coraz mniej opłacalne. Dlatego towarzystwa funduszy inwestycyjnych nastawiają się w tym roku na sprzedaż funduszy inwestujących w akcje.

W tym roku nie będą już możliwe dwucyfrowe wyniki inwestycyjne funduszy bezpiecznych, w tym głównie obligacji. Do nich właśnie w ubiegłym roku płynęły środki klientów. W tym roku rynek obligacji ma przynieść stopy zwrotu rzędu 6-8 proc. Więcej ma dać rynek akcji. Większość analityków twierdzi, że stopa zwrotu z rynku akcji będzie dwucyfrowa, kreując tym samym zainteresowanie tymi produktami. Uwaga przedstawicieli TFI jest więc obecnie skupiona na funduszach inwestujących w akcje.

Skarbiec TFI zapowiedziało wprowadzenie promocji w opłatach pobieranych od trzech funduszy inwestujących w akcje. SEB TFI promuje większość funduszy, w tym akcji i zrównoważonego wzrostu.

— Od pewnego czasu rynek dyskontuje wejście nowych członków do Unii Europejskiej. Rynki Polski, Węgier czy Czech zachowują się dużo lepiej niż zachodnioeuropejskie. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie promocji, aby — wykorzystując te pozytywne sygnały i dobre wyniki naszych funduszy — dodatkowo przekonać inwestorów, że teraz jest dobry moment na inwestowanie w fundusze akcyjne, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się wejścia Polski do Unii — mówi Andrzej Dorosz, prezes Skarbiec TFI.

Cezary Burzyński, wiceprezes PKO/Credit Suisse TFI, także uważa, że wejście Polski do UE zwiększy atrakcyjność funduszy akcyjnych. Nie będzie to jednak jeszcze sprzedaż masowa. Podobnie uważają przedstawiciele ING TFI.

— Zainteresowanie klientów funduszami akcyjnymi będzie rosło powoli. Polacy zaczną jednak kupować akcje. Będzie to kolejna duża zmiana jakościowa na polskim rynku — mówi Mirosław Panek, szef ING TFI.

PKO/CS TFI z kolei będzie promować fundusze akcyjne w ramach programów inwestycyjno-emerytalnych oraz oferty dla klientów bankowości prywatnej.

ING TFI proponuje klientom fundusz stabilnego wzrostu, inwestujący także w akcje. Sebastian Buczek, członek zarządu ING TFI, uważa wręcz, że ten segment może być jednym z najlepiej rozwijających się w tym roku. Na podobną promocję (nie cenową) funduszy zrównoważonych stawia lider rynku Pioneer Pekao TFI.

— Prowadzimy akcję informacyjną przez sieć sprzedaży, Bank Pekao i CDM Pekao. Nie ma obecnie lepszych funduszy do inwestycji niż zrównoważone. Sądzimy, że w tym roku wpłynie do nich kilkaset milionów złotych — mówi Adrian Adamowicz, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Pioneer Pekao TFI.

Na koniec ubiegłego roku w porównaniu z 2001 r. aktywa funduszy stabilnego wzrostu wzrosły o ponad 50 proc. W funduszach zrównoważonych, które tym różnią się od funduszy stabilnego wzrostu, że w portfelu mają nieco więcej akcji, wartość aktywów nieznacznie spadła. W funduszach akcyjnych zaś ulokowanych zostało ponad 1 mld zł, wobec 988,55 mln zł w 2001 r. W tym roku w funduszach inwestujących w akcje aktywa mogą wzrosnąć o kilka miliardów złotych.

Aktywa TFI będą rosły. Przedstawiciele towarzystw szacują, że oszczędności w funduszach wzrosną z 8 do 15 proc., głównie kosztem depozytów bankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TFI będą promować inwestycje w akcje