TFI PZU stawia na dług korporacyjny

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 03-05-2016, 22:00

W ofercie towarzystwa pojawił się nowy fundusz, który okazji do zarobku poszuka na światowych rynkach papierów przedsiębiorstw.

Zarządzający portfelem PZU Globalny Obligacji Korporacyjnych będzie celować przede wszystkim w papiery dłużne firm polskich i zagranicznych, ale dopuszcza też możliwość inwestycji w obligacje skarbowe oraz instrumenty rynku pieniężnego.

Nie ma zamiaru porównywać się do benchmarku (tzw. portfela wzorcowego), a klientów przyjmuje już od 100 zł. Fundusz ten powiększył segment produktów papierów korporacyjnych do dziewięciu rozwiązań.

Jego starsi rywale, którzy na rynku działają już od dłuższego czasu, mają na swoim koncie kilka sukcesów. Największą popularnością cieszy się Pioneer Obligacji i Dochodu, którego aktywa wynoszą już prawie 900 mln zł. Fundusz w tym roku zarobił 2,5 proc., a przez trzy lata prawie 6 proc. Tyle samo, tylko że w ciągu ostatnich czterech miesięcy zyskał natomiast NN Globalny Długu Korporacyjnego, który również ma sporo zwolenników, bo do jego portfela Polacy wpłacili ponad 440 mln zł.

Eksperci twierdzą, że dobra passa na globalnych rynkach obligacji korporacyjnych jeszcze się nie zakończyła. Specjaliści ze Schroders twierdzą, że zdolność do regulowania zobowiązań emitentów z sektora energetycznego i materiałów wydobywczych w USA będzie wyższa w porównaniu z oczekiwaniami inwestorów.

Niskie wyceny spółek emitujących papiery high yield powinny — ich zdaniem — przyciągnąć globalnych graczy. Rynek obligacji korporacyjnych firm o ratingu kredytowym również ma pozostać atrakcyjny, szczególnie w USA, i to pomimo ostatnich zwyżek cen.

Eksperci z BlackRock przypominają natomiast, że duża część emisji obligacji high yield pochodzących z branży energetycznej i wydobywczej oferuje wyższy kupon nie bez powodu, ale w środowisku niskich, nierzadko wręcz ujemnych stóp procentowych, papiery wysokodochodowe mogą być rentownym dodatkiem do portfela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane