TFI sprzedawały, bo musiały

opublikowano: 12-08-2018, 22:00

Analitycy podsumowali decyzje inwestycyjne zarządzających rodzimymi funduszami.

Według Krzysztofa Kawy, analityka Haitong Banku, w lipcu TFI sprzedały netto akcje za 534 mln zł, z czego 188 mln zł dotyczyło akcji polskich. Michał Sopiel i Artur Hess z BZ WBk szacunki mają inne — ich zdaniem fundusze sprzedały polskie akcje o wartości 354 mln zł, kupowały natomiast akcje zagraniczne (66 mln zł). Według Analiz Online, w lipcu fundusze akcyjne zanotowały odpływy na poziomie 81 mln zł netto, co było najniższym saldem od sześciu miesięcy. Dużych umorzeń doświadczyły natomiast fundusze absolutnej stopy zwrotu (-579 mln zł netto). Był to już ósmy z rzędu miesiąc z ujemnym bilansem sprzedaży, a przewagę umorzeń odnotowało 50 ze 120 rozwiązań, w tym najwięcej Trigon Quantum Neutral FIZ i Altus Absolutnej Stopy Zwrotu FIZ Rynku Polskiego 2.

Krzysztof Kawa szacuje, że z akcyjnej części portfela Altus TFI wycofano 222 mln zł netto, a z Trigon TFI 213 mln zł. Przypomnijmy, że w lipcu po stronie kupujących stały natomiast OFE, które według analityka Trigon DM kupiły polskie akcje za około 600 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu