TFI sprzedawały, OFE kupowały

opublikowano: 18-11-2018, 22:00

W październiku, który na giełdach stał pod znakiem spadków (WIG stracił ponad 6 proc.) po stronie sprzedających stały TFI, kupujących — OFE.

Siły nie były jednak wyrównane. Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego, szacuje, że TFI sprzedały w październiku akcje o wartości 728 mln zł. Nic dziwnego, że fundusze czysto akcyjne miały największe odpływy od lutego 2018 r. (-639 mln zł), a klienci wycofywali się też z funduszy zrównoważonych i stabilnego wzrostu. Cały czas duże odpływy notują też fundusze absolutnej stopy zwrotu (-479 mln zł w październiku i w sumie 3,2 mld zł netto w ciągu pięciu miesięcy). OFE kupiły natomiast walory za 120 mln zł, szacuje analityk Trigona. — Większość funduszy kupowała polskie akcje, ale poziom 50 mln zł przekroczył tylko Nationale Nederlanden OFE (128 mln zł popytu netto). Największym spośród niewielu sprzedających był MetLife OFE, który zmniejszył zaangażowanie o 55 mln zł. Większe ruchy dotyczyły akcji zagranicznych. Największym kupującym również był NN OFE (115 mln zł), ale po stronie sprzedających było dwóch graczy z podażą ponad 110 mln zł (Allianz i Aviva) — mówi Maciej Marcinowski. Alokacja OFE w polskie akcje spadła o 0,6 pkt. proc. m/m do 77,9 proc. 8 z 10 funduszy posiada powyżej 75 proc., więc jeżeli w obliczu nowej reformy polskie akcje byłyby wykluczone w procesie przekazywania 25 proc. aktywów do FRD, wymagałoby to sprzedaży akcji za około 4,8 mld zł, szacuje Maciej Marcinowski. W piątek 16 listopada resort finansów zapowiedział na 2019 r. rozpoczęcie prac legislacyjnych dotyczących przekształcenia OFE. 75 proc. aktywów ma zostać przekazane na prywatne konta emerytalne, a 25 proc. do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu