TI: Polska coraz mniej skorumpowana

Polska awansowała o pięć pozycji w rankingu korupcji organizacji pozarządowej Transparency International.

W tym roku Polska uzyskała 62 punkty i zajęła, ex aequo z Tajwanem,  miejsce 30. Co ciekawe w ubiegłorocznym zestawieniu oba kraje były również tak samo sklasyfikowane.
Pozarządowa organizacja z siedzibą w Berlinie sklasyfikowała pod względem poziomu korupcji 168 państw w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów.

W tegorocznym rankingu najmniej skorumpowane okazały się kraje skandynawskie. Podobnie jak w ubiegłym roku najmniej skorumpowanym państwem okazała się Dania, tuż za nią uplasowały się Finlandia i Szwecja. Z podium na miejsce czwarte spadła natomiast Nowa Zelandia, która rok temu była na pozycji drugiej.

Listę najbardziej skorumpowanych państw 2015 r. zamykają Sudan, Afganistan, Korea Północna i Somalia.

Jak podkreśla organizacja, korupcja jest wciąż powszechnym zjawiskiem na świecie, jednak w minionym roku więcej było państw, w których zjawisko to bardziej słabło, niż przybierało na sile.

Raport Transparency International opracowywany jest na podstawie danych między innymi Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TI: Polska coraz mniej skorumpowana