TMS: złoty odrabia straty

opublikowano: 22-06-2007, 17:34

Dzisiejszy dzień za sprawą zwyżki notowań pary EUR/USD oraz ponownie słabnącego jena przyniósł poprawę nastrojów na krajowym rynku walutowym. Zniżka na parze USD/PLN sięgnęła poziomu 2.8070, zaś kurs euro względem PLN pozostawał stabilny i wahał się w przedziale 3.7740-3.7980.

Początek sesji przebiegał spokojnie, a inwestorzy wyczekiwali na publikację dotyczącą majowej inflacji bazowej. Zgodny z oczekiwaniami odczyt na poziomie na poziomie 1.6proc.r/r nie wniósł większych zmian do obrazu rynku. Nie wpływa to także na zmianę nastawienia inwestorów odnośnie wzrostu stóp procentowych. Ostatnie zapiski z majowego posiedzenia RPP sugerują, że to właśnie presja płacowa jest główną determinantą dalszych poczynań naszych władz monetarnych. Część graczy oczekuje podwyżki kosztu pieniądza już na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP (decyzja zapadnie w środę). Na rynek złotego napłyną jeszcze ważne informacje, które pozwolą nakreślić perspektywy dalszych poczynań RPP. Mowa tu o przyszłotygodniowych publikacjach dotyczących sprzedaży detalicznej (prognoza wynosi 15,20 proc. r/r) i bezrobocia (rynek oczekuje 13,1 proc. r/r). Złotego wsparła na dzisiejszej sesji aprecjacja euro oraz wzrost opłacalności operacji opartych o "carry trade". Poprawa nastrojów była widoczna na warszawskim parkiecie, gdzie podobnie jak w Budapeszcie, dominowały "byki". O godzinie 16:15 kurs USD/PLN testował ważne wsparcie na poziomie 2.81, zaś jedno euro wyceniano na 3.7850PLN.

Piątkowe notowania na rynkach walutowych upłynęły pod znakiem zwiększonych zakupów wysokodochodowych i zarazem ryzykowniejszych walut. Dlatego też kurs EUR/JPY znalazł się na historycznego maksimum na poziomie 166.94. Z kolei niewiele do obrazu rynku eurodolara wniosła informacja o niższym od oczekiwań odczycie indeksu Ifo, obrazującego nastroje w niemieckim biznesie. Figura na poziomie 107pkt wobec oczekiwanych 108.4pkt, nie zmienia oczekiwań rynku na jeszcze jedna podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Zniżki na parze EUR/USD nie przyniosła również publikacja dotycząca zamówień w przemyśle, które spadły co prawda w kwietniu o 0.4proc.m/m, jednak w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost rzędu 12.2proc. Utrzymujący się negatywny sentyment do amerykańskiej waluty, pomimo mieszanych danych makro ze strefy euro, zaowocował zwyżką w notowaniach głównej pary powyżej poziomu 1.3460.

Kamil Kasperski

Makler Papierów Wartościowych, DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: złoty odrabia straty