To będzie ostre wejście w recesję

Przemysław Kwiecień
16-10-2008, 16:31

To że amerykańską gospodarkę czekają trudniejsze czasy, wiadomo było od dłuższego czasu. Podane wczoraj i dziś dane odsłaniają kolejną część obrazu ekonomicznego po wrześniowych wydarzeniach na  rynkach finansowych.

Okazało się, że już same turbulencje miały spory wpływ na gospodarkę, zapewne w dużej mierze poprzez kanał oczekiwań. Ostro zniżkowała sprzedaż detaliczna, jeszcze mocniej produkcja przemysłowa. Co więcej wskaźniki aktywności na wschodnim wybrzeżu przyjęły bardzo niskie wartości. W Filadelfii odczyt -37,5 pkt. to najgorsza wartość od października 1990 roku, w Nowym Jorku wskaźnik przyjął najniższą wartość odkąd jest publikowany. W tym kontekście minimalnie lepsze dane o inflacji nie robią żadnego wrażenia. To zły prognostyk na najbliższe miesiące, ze względu na fakt, iż kanał kredytowy zapewne dopiero odciśnie swe piętno. Kolejna porcja danych już jutro – m.in. z rynku nieruchomości oraz tych przedstawiających nastroje konsumentów.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / To będzie ostre wejście w recesję