To musisz wiedzieć dziś rano 11 X 2017

opublikowano: 11-10-2017, 07:39
aktualizacja: 11-10-2017, 07:40

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Tylko u nas

Znamy już projekt budżetu państwa na 2018 r. Podobnie jak w poprzednich latach zakłada on przewagę wydatków nad dochodami. W przyszłym roku ma ona wynieść 41,5 mld zł, a deficyt całego sektora finansów publicznych 2,7 proc. PKB. Zastanawiamy się, czy to dużo. Więcej na Bankier.pl

Zysk w każdych warunkach to kusząca obietnica, ale już pierwsza poważna przecena maluchów przypomniała o ryzyku związanym z hasłem absolute return Więcej…

Amerykanie chcą sprzedać pozostałości po Banku BPH. Zainteresowani są Chińczycy z grupy Fosun. Interesuje ich wszystko, co jest do kupienia. Więcej w "PB"

Ze spółek i o spółkach

Grupa Azoty. Projekt budowy pierwszej w Polsce instalacji zagazowania węgla się nie uda; inwestycja nie będzie opłacalna - informuje w środę "Rzeczpospolita". Więcej…

KGHM. Sytuacja KGHM-u w trzecim kwartale tego roku daje powody do optymizmu; czynniki makroekonomiczne mocno nam sprzyjają powiedział prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki. Więcej…

Bogdanka, Puławy Spółki aneksowały umowę na dostawy węgla. Więcej…

PCC Rokita. Spółka wyda 250 mln zł na rozbudowę zakładu w Brzegu Dolnym. Więcej…

Agora. Spółka zakończyła program nabywania akcji własnych. Więcej…

Jujubee. Deweloper gier spodziewa się, że najnowsza produkcja sprzeda się w ciągu pierwszego roku w kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Nowy rekord DJIA

Polska – Byki wygrały 2500

Kalendarium

GPW

IU NWZA ws. m.in. wyboru członków RN.

CDPROJEKT NWZA ws. powołania członka RN.

4FUNMEDIA Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,25 zł na akcję.

AMBRA ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok obrotowy 2016/2017.

Świat

Stany Zjednoczone: Protokół z posiedzenia FOMC Okres: wrzesień.

13:15 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z Chicago Charles Evans

16:00 Stany Zjednoczone: Wystąpienie szefa Fed z Pallas Robert Kaplan

W Polsce i na świecie

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont oświadczył we wtorek w katalońskim parlamencie, że przyjmuje mandat od obywateli w celu ogłoszenia niepodległości regionu, lecz zaproponował, by parlament zawiesił skutki deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów.

Budapeszcie odbędzie się spotkanie szefów MSZ krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz sześciu państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Kosowa i Serbii. Polskę reprezentować będzie minister Witold Waszczykowski. Tematem spotkania będą m.in. europejskie perspektywy krajów zachodniobałkańskich, współpraca regionalna w sferze bezpieczeństwa energetycznego i transportu oraz wyzwania dla bezpieczeństwa regionalnego.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w Berlinie za zamkniętymi drzwiami z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na nieformalnej rozmowie związanej z przygotowaniami do szczytu UE, który odbędzie się 19-20 października. Tego samego dnia Tusk spotka się Paryżu na obiedzie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a rano w Kopenhadze z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.

W Brukseli komisja ds. przemysłu Parlamentu Europejskiego będzie głosowała nad projektem regulacji dotyczących zwiększenia wydajności energetycznej budynków (godz. 9). Na eksploatację budynków przypada największa część zużywanej w Europie energii.

Dziś w drugim dniu obrad, Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie suszem tytoniowym. Nowe prawo ma ograniczyć szarą strefę w obrocie wyrobami tytoniowymi. Stanowi ono element pakietu ustaw uszczelniających system podatkowy. Zgodnie z założeniami rządu krajowa produkcja suszu tytoniowego ma zostać objęta monitorowaniem i nadzorem.

Historia

238 lat temu w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah zmarł gen. Kazimierz Pułaski, jeden z dowódców konfederacji barskiej, bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

187 lat temu w Warszawie odbył się pożegnalny koncert Fryderyka Chopina przed jego wyjazdem do Wiednia i Paryża; okazał się on ostatnim koncertem Chopina w Warszawie, do której kompozytor już nigdy nie powrócił.

55 lat temu papież Jan XXIII otworzył obrady Soboru Watykańskiego II; w jego ramach dokonano wielkiej reformy Kościoła katolickiego; m.in. otwierając go na dialog z innymi religiami i wyznaniami, także zmieniając liturgię. (55)

 

3 lata temu Polscy piłkarze odnieśli pierwsze w historii zwycięstwo nad Niemcami. W meczu eliminacji Euro 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie pokonali mistrzów świata 2:0 po golach Arkadiusza Milika i Sebastiana Mili.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć dziś rano 11 X 2017