Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 13 VII 2017

opublikowano: 13-07-2017, 08:15
aktualizacja: 13-07-2017, 08:16

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Fed. Stopniowe podwyżki stóp procentowych w nadchodzących latach będą nadal konieczne - wynika z wystąpienia prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Dodała, że istnieje niepewność co do kształtowania się inflacji w gospodarce amerykańskiej. Więcej…

Wyniki spółek. Już w piątek Amerykanie rozpoczynają sezon publikacji wyników finansowych za drugi kwartał. Analitycy spodziewają się umiarkowanego wzrostu zysków. Ale wnioskując z wyśrubowanych wycen, inwestorzy liczą na dużo więcej. Więcej…

Giełda. W czerwcu z funduszy akcji polskich odpłynęło netto 65 mln zł, wynika z danych Analiz Online. Więcej…

Giełda. Do powrotu inwestorów do funduszy akcji potrzebne jest uspokojenie lub wyciszenie różnych obaw, potencjalnie mogących rzutować na inwestycje— jak reforma systemu emerytalnego w Polsce, obawy związane z polityką wewnętrzną w Stanach Zjednoczonych, różnego rodzaju napięcia geopolityczne, mówi w rozmowie z „PB” Krzysztof Socha, zarządzający Esaliens TFI. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

Sygnity. Spółka, która realizuje ważne dla państwa projekty, nie wyklucza, że zwróci się do władz o pomoc. Wkrótce przedstawi plan restrukturyzacji. Więcej…

Synthos. Po niedawnych przejęciach w UE spółka Michała Sołowowa chce zacieśnić więzi z zachodnimi klientami — zakłada spółkę w Austrii. Więcej…

NewConnect. 58 polskich spółek notowanych na rynku NewConnect znajduje się również na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów. Więcej…

AmRest. Spółka kupi 42 restauracje KFC we Francji. Więcej…

Unibep. Spółka zdobyła kontrakt na budowę budynku biurowego w Łodzi. Wartość umowy to ponad 114 mln zł. Więcej…

PGNiG. URE zatwierdził taryfę dla dużych odbiorców. Więcej…

Dekpol. Spółka podpisała umowę na budowę fabryki na Litwie. Więcej…

ZPC Otmuchów. Spółka za 10 mln zł sprzedaje udziały w firmie Jedność. Więcej…

Auto Partner. Spółka zwiększyła o 34 proc. sprzedaż w czerwcu. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Fed już niestraszny?

Polska – Najwyższy wzrost WIG20 od kwietnia

Kalendarium

GPW

Play Communications - Zakończenie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, ustalenie ceny akcji oferowanych

SILVANO Dzień dywidendy - 0,20 EUR na akcję

BOGDANKA Dzień dywidendy - 1,00 PLN na akcję

12:00  WORKSERV Nadzwyczajne walne zgromadzenie w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji

Świat

Chiny: handel zagraniczny Okres: czerwiec.

Blilans handlu zagranicznego (USD): 40,8 mld. Eksport: 8,7% rdr. Import: 14,8% rdr.

Chiny: nowe kredyty (CNY) Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 1110 mld.

Chiny: podaż pieniądza M2 Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 9,6%.

08:00 NIemcy: inflacja konsumencka (CPI) Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 1,5% rdr. Prognoza: 1,6% rdr.

14:30 USA: inflacja producentka Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 0,0% mdm oraz 2,4% rdr. Prognoza: 0,0% mdm.

14:30 USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 248 tys.

16:00 USA: prezes Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu

17:30 USA: wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans)

20:00 USA: budżet federalny (USD) Okres: czerwiec. Wartość poprzednia: -88 mld.

W Polsce i na świecie

Dziś w Warszawie przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhang Dejiang spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu podczas spotkania zostanie podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL.

Komisja weryfikacyjna zbada dziś sprawę działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70, od której w 2016 r. zaczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy.

Dziś Senat kontynuuje posiedzenie; zajmie się m.in. nowelizacją ustawy, wprowadzającą ułatwienia dla inwestorów poprzez umożliwienie finansowania budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich.

Komisja Europejska przedstawi comiesięczny pakiet decyzji dotyczących procedur wobec krajów, które nie przestrzegają prawa UE. Spodziewana jest decyzja o skierowaniu przeciwko Polsce sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze zwiększoną wycinką w Puszczy Białowieskiej.

Prezydent USA Donald Trump przylatuje po południu do Paryża. Został zaproszony przez prezydenta Emmanuela Macrona na obchody święta narodowego Francji (14.7.). O godz. 16.30 rozmowy obu przywódców, o godz. 18.30 wspólna konferencja prasowa.

Szczyt UE-Ukraina (o godz. 10.45 czasu polskiego). Ze strony unijnej: m.in. szef KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, ze strony ukraińskiej: m.in. prezydent Petro Poroszenko. Tematy m.in.: unijne poparcie reform na Ukrainie oraz konflikt na wschodzie Ukrainy. O godz. 12.30 - konferencja prasowa.

Historia

96 lat temu na wawelskiej Wieży Zygmuntowskiej po raz pierwszy zadzwonił dzwon Zygmunt.

81 lat temu w Hiszpanii zamordowano Jose Calvo Sotelo, deputowanego i przywódcę hiszpańskiej prawicowej opozycji parlamentarnej, co stało się pretekstem buntu gen. Francisco Franco przeciwko rządowi republikańskiemu w Madrycie; początek wojny domowej w Hiszpanii.

27 lat temu powstał GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego) - Jednostka Wojskowa Wojsk Specjalnych; jej twórcą i pierwszym dowódcą był gen. Sławomir Petelicki.

 

9 lat temu w wypadku samochodowym zginął Bronisław Geremek, historyk, opozycjonista, minister spraw zagranicznych RP; autor wielu prac dotyczących historii średniowiecza, członek Komitetu Obrony Robotników, internowany w stanie wojennym, kawaler Orderu Orła Białego i francuskiej Legii Honorowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane