To musisz wiedzieć dziś rano 15 V 2017

opublikowano: 15-05-2017, 08:03
aktualizacja: 15-05-2017, 08:04

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Tylko u nas

IPO. Zmiana zasad obrotu gruntami utrudnia wejście na giełdę spółkom, które mają choćby skrawek działki potencjalnie interesującej ANR. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Raporty finansowe spółek to często dziesiątki, jak nie setki stron. Pełno cyfr, jeszcze więcej tekstu. Czy naprawdę warto się w to wszystko zanurzać, czy może jednak do poznania kondycji spółki wystarczy spojrzenie na bilans i rachunek zysków i strat? Więcej na Bankier.pl

Najlepsze rachunki maklerskie dla początkującego inwestora w drugim kwartale 2017 Zobacz ranking Bankier.pl

Ze spółek i o spółkach

LPP. Po katastrofie w Bangladeszu w 2013 r. LPP zainwestowało w poprawę warunków pracy w fabrykach. Dużo jednak zostało jeszcze do zrobienia .Więcej w „Pulsie Biznesu”

Skarbiec TFI. Towarzystwo, kierowane przez Marka Rybca, pompuje aktywa i zyski. To zasługa sprzyjającej koniunktury, ale nie tylko. Więcej w „Pulsie Biznesu”

XTB. Dom maklerski zanotował w pierwszym kwartale 10,6 mln zł zysku netto. To mniej więcej jedna trzecie tego, co przed rokiem. Więcej…

Apator. Wyniki za I kwartał są niższe od konsensu prognoz analityków. Więcej…

GTC. Wyniki dewelopera są wyższe od oczekiwań analityków. Więcej…

CCC. Spółka miała ponad 50 mln zł straty netto w I kwartale. To znacznie więcej niż szacowali analitycy. Więcej…

Neuca. Rezultaty spółki w I kwartale są słabsze od konsensu prognoz analityków. Więcej…

Na rynkach

USA – DJIA i S&P500 kończą tydzień stratą

Polska – Mocna przecena PGE, Eurocash także w dół

Kalendarium

GPW

Wyniki za I kwartał opublikują: Lena Lighting, Skotan, CCC, AB, Getin Noble, Larq, Ovostar, AAT Holding, Atal, Bytom, Elektrobudowa, Intera RAO, Milkiland, Mostostal Warszawa, Muza, Nowa Gala, Ursus, Vantage, Atende, Avia SG, GTC, I2Development, IFSA, Krezus, Marvipol, Mex Polska, Sunex, Yolo, Kerdos, Konsorcjum Stali, Sanok, Wadex, Cormay, Drop, Relpol, ScoPak, Simple, Kania, Plast-Box, OT Logistics, DGA, IQ Partners, Pepees, ZE Pak, Biomed, Empeia, Boryszew, ABM Solid, Apator, Arteria, CDRL, Elzab, Cognor, BSC, Kruszwica, Rawlplug, XTB, Vigo System, Prochem, 4Fun Media

PBKM, Open Finance, Kruk - WZA

PWRMEDIA Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,06 zł na akcję.

ASSECOPOL Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 3,01 zł na akcję.

SYNTHOS Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,50 zł na akcję.

EUROCASH Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,73 zł na akcję.

BIOTON - NWZA ws. zmiany składu RN

CIGAMES - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty poniesionej w 2016 roku.

MNI - NWZA ws. zmian w składzie RN.

Polska

14:00 Polska: Saldo rachunku bieżącego (EUR)

Okres: marzec. Poprzednia wartość: -860 mln. Prognoza: -140 mln.

Świat

USA: Indeks NAHB Okres: maj. Poprzednia wartość: 68 pkt. Prognoza: bez zmian.

04:00 Chiny: Inwestycje w aglomeracjach miejskich r/r Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 9,2%. Prognoza: 9,1%.

04:00 Chiny: Sprzedaż detaliczna r/r Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 10,9%. Prognoza: 10,6%.

04:00 Chiny: Produkcja przemysłowa r/r Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 7,6%. Prognoza: 7,1%.

14:30 USA: Indeks NY Empire State  Okres: maj. Poprzednia wartość: 5,2 pkt. Prognoza: 5,0 pkt.

W Polsce i na świecie

Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z historii. Po południu będzie egzamin z historii sztuki. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Premier Beata Szydło bierze udział w międzynarodowym Forum Pasa i Szlaku w Pekinie. W kończącym się w poniedziałek dwudniowym spotkaniu uczestniczy blisko 30 przywódców z całego świata zainteresowanych udziałem w chińskim projekcie. Przewidziano dwie sesje plenarne.

Pierwszy dzień roboczy nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Oczekuje się, że mianuje premiera. To decyzja kluczowa w obliczu czerwcowych wyborów parlamentarnych, w których ruch Macrona - La Republique en marche - powinien zdobyć większość, by umożliwić mu skuteczne sprawowanie rządów. Wybory do Zgromadzenia Narodowego (niższej izby parlamentu) odbędą się 11 i 18 czerwca.

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron składa w Niemczech swoją pierwszą wizytę zagraniczną (o godz. 17.30). Po rozmowach z kanclerz Angelą Merkel wspólna konferencja prasowa.

Historia

61 lat temu Stanisław Królak, jako pierwszy polski kolarz, wygrał Wyścig Pokoju.

40 lat temu w Krakowie po śmierci Stanisława Pyjasa studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego powołali Studencki Komitet Solidarności - pierwszą niezależną organizację studencką w PRL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu