To musisz wiedzieć dziś rano 2 XI 2017

opublikowano: 02-11-2017, 07:38
aktualizacja: 02-11-2017, 07:39

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Polityka pieniężna. Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian główną stopę procentową w przedziale1,00-1,25 proc. Więcej…

Resort pracy z zaskoczenia i w ekspresowym tempie forsuje projekt, który uderzy w miejsca pracy o dużej wartości dodanej dla gospodarki. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Bitcoin. Czym charakteryzuje się wielka bańka giełdowa? Akcje gwałtownie drożeją, na rynku pojawiają się nowe spółki, a na ulicy każdy mówi o inwestowaniu na giełdzie. Jeżeli syndromy te przeniesiemy na pole kryptowalut, to zobaczymy, że to, co się aktualnie wokół nich dzieje, świetnie do charakterystyki bańki pasuje. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

PGNiG. Piotr Woźniak, szef państwowego giganta gazowego mówi w rozmowie z „PB” o nagłej chorobie arbitra strony rosyjskiej, opóźniającej spodziewane zwycięstwo Polski w sporze z Gazpromem, oraz o zawodnionym gazie z Rosji. Więcej…

PGNiG. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło do Gazpromu o renegocjacje ceny gazu ziemnego, dostarczanego do Polski w ramach kontraktu jamalskiego - poinformował w środę zarząd spółki. Więcej…

ING BSK. Bank przedstawił wyniki za III kwartał. Więcej…

PGE. Finał przejęcia aktywów EDF dla polskiej grupy będzie początkiem. Nowe ciepłownie i elektrownia to nowe wyzwania, choćby geotermalne w Toruniu. Więcej…

Budownictwo. Aż o 83 proc. wzrosła kolejowa produkcja budowlana. Ceny materiałów szybują. To miłe złego początki? Więcej…

Gobarto. Gobarto podpisał z Cedrobem umowę kupna Zakładów Mięsnych Silesia za 78 mln zł oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa Cedrob za łącznie około 28 mln zł Więcej…

Gekoplast. Włoska spółka K-Holding S.p.A. zamierza ogłosić do 30 listopada wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Gekoplast. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Bez większych zmian na Wall Street

Kalendarium

GPW

LARQ Wprowadzenie do obrotu na GPW 50.000 akcji serii F, 13.333 akcji serii G oraz 370.000 akcji serii H.

GRODNO Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,12 zł na akcję.

XPLUS Wypłata dywidendy 0,01 zł na akcję.

SEVENET Publikacja raportu za rok obrotowy 2016/2017.

KLASZTORNE Publikacja raportu za III kwartał 2017 roku.

INGBSK Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2017 roku.

PCCROKITA WZA

MODECOM Publikacja raportu za III kwartał 2017 roku.

OPTIZENLB Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za III kwartał 2017 roku.

Polska

09:00 Polska: PMI dla przemysłu Okres: październik. Poprzednia wartość: 53,7 pkt. Prognoza: 54 pkt.

Świat

12:30 Stany Zjednoczone: Raport Challengera Okres: październik.

13:00 Wielka Brytania: Decyzja ws. stóp procentowych

13:00 Wielka Brytania: Kwartalny Raport BoE nt. inflacji

13:30 Stany Zjednoczone: Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed Jerome Powell

13:30 Wielka Brytania: Wystąpienie publiczne szefa BoE Marka Carneya

13:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 233 tys. Prognoza: 235 tys.

W Polsce i na świecie

Dzisiaj wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin weźmie udział w uroczystościach w Radomsku (woj. łódzkie) związanych z 100. rocznicą podpisania deklaracji Balfoura, która zapoczątkowała długotrwały proces powstawania państwa żydowskiego.

Kościół katolicki obchodzi dziś Dzień Zaduszny, zwany też w Polsce zaduszkami. W odróżnieniu od przypadającego dzień wcześniej dnia Wszystkich Świętych, jest to dzień modlitwy za wszystkich zmarłych, a zwłaszcza za dusze odbywające pokutę w czyśćcu. Tego dnia Kościół katolicki modli się w intencji ich zbawienia.

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił we wtorek deklarację niepodległości Katalonii, przegłosowaną w piątek przez regionalny parlament w Barcelonie. Z kolei hiszpański Sąd Najwyższy wezwał szef rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i 13 członków jego byłej administracji do stawienia się w czwartek na przesłuchanie.

Historia

100 lat temu deklaracją Balfoura rząd brytyjski ogłosił poparcie dla koncepcji utworzenia w Palestynie żydowskiej siedziby narodowej.

92 lata temu w Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Saskim w Warszawie złożono szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa z 1918 r.

85 lat temu funkcję ministra spraw zagranicznych RP po Auguście Zaleskim objął Józef Beck.

85 lat temu w Międzyrzecu Podlaskim urodziła się Sława Przybylska, piosenkarka; wykonawczyni piosenek "Pamiętasz była jesień", "Gdzie są kwiaty z tamtym lat" i "Miasteczko Bełz".

75 lat temu Niemcy zakończyli akcję likwidacji getta w Tomaszowie Mazowieckim, wywożąc jego mieszkańców do obozu zagłady w Treblince.

 

41 lat temu w Stanach Zjednoczonych Jimmy Carter wygrał wybory prezydenckie. Jego doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego został Zbigniew Brzeziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć dziś rano 2 XI 2017