Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 26 I 2018

opublikowano: 26-01-2018, 07:39
aktualizacja: 26-01-2018, 07:40

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ze spółek i o spółkach

LiveChat Kurs LiveChata jeszcze odrabia straty po ogłoszeniu planów Facebooka. Tymczasem Apple właśnie zapowiedział własne czaty biznesowe. Więcej…

PKN Orlen. Płocki koncern taniał wczoraj o ponad 5 proc. Wyniki za czwarty kwartał 2017 r. zostały przyćmione obawami o to, co spółka zacznie raportować od 26 kwietnia 2018 r. Więcej…

Ciech. Notowania chemicznej spółki odbiły, bo sprzyja jej otoczenie i wycofanie z giełdy innego giganta z branży — Synthosu. Więcej…

PKP Cargo Rada nadzorcza PKP Cargo oddelegowała Krzysztofa Mamińskiego, członka rady, do czasowego pełnienia obowiązków prezesa spółki. Mamiński będzie pełnił obowiązki prezesa od 27 stycznia do 26 marca - podało PKP Cargo w komunikacie. Więcej…

Mennica Polska. Mennica Polska złożyła oferty w przetargach zorganizowanych przez Ministerstwo Finansów - Departamentem Skarbu w Tajlandii na łącznie 17,75 mln dol., podała spółka. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Trump uratował dolara

Polska – Orlen i banki ciągną indeksy w dół

Kalendarium

GPW

HFTGROUP Publikacja raportu za 2016 rok.

IZOBLOK Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za I półrocze roku obrotowego 2017/2018.

STALEXP NWZA

EKOKOGEN Publikacja raportu za IV kwartał 2017 roku.

GKSKAT Publikacja raportu za IV kwartał 2017 roku.

PEPEES Początek zapisów na sprzedaż akcji po 1,45 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Maksymiliana Skotnickiego oraz Michała Skotnickiego.

SILVANO Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,30 euro na akcję.

PROCHEM NWZA

Świat

00:30 Japonia: Inflacja CPI Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 0,6% rdr.

10:00 Strefa Euro: Podaż pieniądza M3 Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 4,9% rdr.

10:30 Wielka Brytania: Produkt Krajowy Brutto, wst. Okres: IV kwartał. Poprzednia wartość: 0,4% kdk oraz 1,7% rdr. Prognoza: 0,6% kdk.

14:30 Stany Zjednoczone: Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. Okres: grudzień. Poprzednia wartość: 1,3% mdm.

14:30 Stany Zjednoczone: Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. Okres: grudzień. Poprzednia wartość: -0,1% mdm.

14:30 Stany Zjednoczone: Produkt Krajowy Brutto, wst. Okres: IV kwartał. Poprzednia wartość: 3,2%. Prognoza: 2,9%.

W Polsce i na świecie

Dziś wieczorem z wizytą do Warszawy przybędzie sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Amerykański polityk - przyleci do Polski na zaproszenie szefa MSZ - prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jeszcze dziś Tillerson ma się spotkać w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród głównych tematów rozmowy mają znaleźć się kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zwiększanie obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Dziś, w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu posłowie w bloku głosowań zdecydują o kandydaturze prof. Jarosława Wyrembaka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego; ma on zastąpić zmarłego sędziego TK Henryka Ciocha. Kandydatura Wyrembaka została zgłoszona przez klub PiS.

Pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom" obchodzony dziś jest Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. W spotkaniu w Akademiku Praskim przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział katoliccy hierarchowie, chrześcijanie różnych wyznań oraz polscy muzułmanie. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

W Budapeszcie szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), w którym weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Spotkanie będzie poświęcone m.in. przyszłości Unii Europejskiej oraz polityce regionalnej. Na marginesie szczytu ma dojść do spotkań dwustronnych premiera Morawieckiego z premierem Czech Andrejem Babiszem oraz Słowacji Robertem Fico.

Zakończenie 48. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Wśród uczestników tego dorocznego spotkania światowych liderów politycznych, szefów międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomistów, politologów, bankierów, prezesów koncernów, szefów organizacji pozarządowych i znanych osobistości, jest prezydent Andrzej Duda, który weźmie udział w dyskusji panelowej na temat Europy Środkowej i Wschodniej. O godz. 14 przemówienie wygłosi prezydent USA Donald Trump.

W Berlinie mają się rozpocząć rozmowy o utworzeniu koalicji rządowej w Niemczech między chadeckim blokiem CDU/CSU a socjaldemokratami z SPD. Liderzy CDU i CSU - Angela Merkel i Horst Seehofer - mają rozmawiać z szefem SPD Martinem Schulzem o godz. 9 rano, na popołudnie zaplanowano spotkanie z udziałem 15 polityków z każdej z trzech partii.

W Czechach rozpoczyna się dwudniowe głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Sondaże wskazywały na wyrównane szanse obu kandydatów: obecnego szefa państwa, Milosza Zemana, który ubiega się o reelekcję, i byłego szefa Akademii Nauk Jirzego Drahosza.

Historia

87 lat temu w Warszawie urodził się Stanisław Królak, kolarz szosowy, pierwszy polski zwycięzca "Wyścigu Pokoju" w 1956 r. Zmarł w 2009 roku w Warszawie.

76 lat temu w warszawskim getcie oddano do użytku drewniany most dla pieszych nad ulicą Chłodną przy skrzyżowaniu z Żelazną. Most łączył tzw. duże i małe getto.

52 lata temu w Warszawie, w klinice chirurgicznej Akademii Warszawskiej, prof. Jan Nielubowicz dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki.

 

38 lat temu w Zakopanem odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich; zwyciężył w nich Stanisław Bobak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane