Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 30 VII 2018

opublikowano: 30-07-2018, 08:17

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

USA: Prezydent USA Donald Trump ponownie zagroził w niedzielę zawieszeniem działalności rządu federalnego (tzw. shutdown), jeśli Demokraci nie poprą w głosowaniu nad budżetem jego propozycji dotyczących reformy prawa imigracyjnego oraz budowy muru na granicy. 

USA: Annualizowana dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych wyniosła w drugim kwartale 4,1% - podało wstępne dane rządowe Biuro Analiz Gospodarczych (BEA). To najlepszy rezultat od trzeciego kwartału 2014 r. 

Dane makro: Przeładunki w portach nad Bałtykiem, jaja zjadane przez Kowalskiego, ceny materiałów budowlanych — zdaniem przedsiębiorców, m.in. te dane GUS-u zniekształcają rzeczywistość lub wręcz… mają z nią niewiele wspólnego. Czytaj więcej...

Ze spółek i o spółkach

Altus: Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne w Altus TFI - poinformował fundusz w komunikacie. Ma ono związek z potencjalnym naruszeniem przez spółkę obowiązków w zakresie bieżącego nadzoru nad wykonywaniem przez GetBack zarządzania portfelami wierzytelności sekurytyzacyjnych FIZ. Czytaj więcej...

Tauron: Skonsolidowany wynik netto Tauronu Polska Energia w pierwszym półroczu 2018 roku będzie niższy o 303 mln zł z powodu utworzenia odpisów związanych z utratą wartości aktywów grupy - poinformował Tauron w komunikacie. Jednostkowy wynik netto Tauronu w I półroczu '18 będzie niższy o 976 mln zł. Czytaj 

PGE: PGE podpisała wewnętrzną umowę o zarządzanie rynkiem mocy, która umożliwi jej start w jesiennych aukcjach jako jeden podmiot, skupiający aktywa wszystkich wytwórców z grupy - podała PGE w komunikacie prasowym. 

Asseco, Comarch: Oskarżenia o obstrukcję, nielegalne działania, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa i pomówienie — to tylko preludium do kolejnej odsłony w wojnie o KSI. Czytaj więcej...

Grodno: Prezes Grodna Andrzej Jurczak jest zadowolony z wyników za rok obrotowy 2017/2018, które poprawiły się m.in. dzięki rozbudowie sieci sprzedaży i niedawnym akwizycjom. Przyszłość widzi w kanałach B2B, B2C, a także rozbudowie sieci sprzedaży. W najbliższym czasie spółka planuje kolejne akwizycje, obecnie jest na etapie due diligence. 

Qumak: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wypowiedział konsorcjum z Qumakiem, z winy wykonawcy, umowę na budowę stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny podpisaną w 2014 roku. Wartość wynagrodzenia z tytułu umowy miała wynieść 15,37 mln zł brutto - podał Qumak w komunikacie. 

Kernel: Analitycy DM mBanku w raporcie z 23 lipca podwyższyli rekomendację dla Kernela do "kupuj" z "trzymaj", a cenę docelową akcji spółki podnieśli do 59,18 z 53,04 zł. 

 

Kalendarium

GPW

SANTANDER - Dzień ustalenia prawa do zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2018 w wysokości 0,065 euro na akcję.

SLASKIEKA - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty z lat ubiegłych oraz zatwierdzenia wyboru członka RN dokonanego przez RN w drodze kooptacji.

KGL - Wypłata dywidendy 0,21 zł na akcję. MEDICALG Dywidendy Wypłata dywidendy 1,42 zł na akcję.

JHMDEV - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,03 zł na akcję.

KANCELWEC - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,06 zł na akcję.

ZYWIEC - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2018 roku.

MMAKERS - Publikacja raportu za II kwartał 2018 roku.

MADKOM - NWZA ws. rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania z działalności Grupy Madkom za rok 2017 i skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Madkom za rok obrotowy 2017.

SLASKIEKA - Zakończenie przyjmowania zapisów na akcje serii I.

M4B - NWZA ws. podziału zysku za rok 2017 oraz wypłaty dywidendy.

KOMPUTRON - Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za rok obrotowy 2017/2018.

ROPCZYCE - NWZA ws. połączenia spółki Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A. z siedzibą w Warszawie ze spółką ZM Service Sp. z o.o. z siedzibą w Ropczycach.

Świat

01:50 Japonia: Sprzedaż detaliczna. Okres: czerwiec. Poprzednia wartość: 0,6% rdr.

14:00 Niemcy: Inflacja CPI, wst. Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 0,1% mdm oraz 2,1% rdr.

16:30 Stany Zjednoczone: Indeks Dallas Fed dla przemysłu. Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 36,5 pkt.

Historia

1619 – W Jamestown w Wirginii utworzono pierwszą Radę Mieszkańców na kontynencie północnoamerykańskim. Tego samego dnia wybuchł tam strajk polskich rzemieślników, pierwszy strajk na kontynencie północnoamerykańskim.

1882 – Otwarto Dworzec Tatrzański w Zakopanem.

1937 – Nikołaj Jeżow wydał Rozkaz nr 00447 (na podstawie decyzji Komitetu Centralnego WKP(b) z 2 lipca 1937, z podpisem Józefa Stalina), w którym zarządzał masową likwidację „elementów antyradzieckich”. Na jego mocy od sierpnia 1937 do września 1938 wydano zaocznie ponad 700 tys. wyroków śmierci.

1974 – Oddano do użytku Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie koło Gąbina. Licząc ponad 646 metrów wysokości był najwyższą konstrukcją na świecie w latach 1974–1991

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane