To musisz wiedzieć dziś rano 7 IV 2017

opublikowano: 07-04-2017, 07:19
aktualizacja: 07-04-2017, 07:21

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

ARC

Syria. USA dokonały w piątek nad ranem ataku na bazę lotnictwa syryjskiego z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Była to odpowiedź na atak bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto, o który Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii Asada. Więcej…

Surowce – Złoto i ropa drożeję po ataku w Syrii

Polisolokaty. Resort finansów chce, by klienci wiedzieli, jaką prowizję dostanie pośrednik, który sprzeda im polisę inwestycyjną. Ubezpieczyciele złożyli broń. Więcej…

Fundusze. Większości zarządzających w marcu nie udało się pomnożyć pieniędzy, które na początku roku wartkim strumieniem popłynęły do funduszy akcji. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

Altus. Konsolidacja na rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych trwa w najlepsze. Razem z nią postępuje repolonizacja. Więcej…

Bumech. Zarząd Bumechu podejrzewa, że informacja o nabyciu akcji przez China Coal Energy może być nieprawdziwa, dlatego złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Więcej…

Kerdos. Paweł Szczepanik znów ujawnił się w akcjonariacie spółki będącej w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego. Więcej…

Wittchen. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy decyzje dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z października 2016 r. w sprawie zobowiązania podatkowego spółki Wittchen. Więcej…

Wittchen. Spółka chce przeznaczyć na dywidendę 15 mln zł. Więcej…

Atal. Spółka planuje w 2017 r. budowę 2700-2900 mieszkań i zysk netto w wysokości 175-190 mln zł. Więcej…

Fon. Spółka planuje split akcji. Więcej…

Na rynkach rynkach

USA – Wall Street na niewielkim plusie

Polska – GPW odrabia straty

Kalendarium

GPW

PBSFINANSE Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2016 rok.

NEUCA Wprowadzenie do obrotu na GPW 195.000 akcji serii J oraz 58.130 akcji serii L.

ASTARTA Publikacja skonsolidowanego raportu za 2016 rok.

ERG Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1,25 zł na akcję.

GINOROSSI Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2016 rok.

COMP Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za 2016 rok.

Świat

08:00 Niemcy: Produkcja przemysłowa Okres: luty. Poprzednia wartośc: 2,8 m/m i 6,6% r/r.

08:00 Niemcy: Bilans handlu zagranicznego (EUR) Okres: luty. Poprzednia wartośc: 18,5 mld.

10:30 Wielka Brytania Okres: luty. Poprzednia wartośc: -0,4% m/m i 3,2% r/r.

14:30 USA: Stopa bezrobocia Okres: marzec. Poprzednia wartość: 4,7%. Prognoza: 4,7%.

16:00 USA: Zapasy hurtowników (m/m) Okres: luty. Poprzednia wartośc: -0,2%. Prognoza: 0,4%.

21:00 USA: Kredyt konsumencki (USD) Okres: luty. Poprzednia wartośc: 8,8 mld. Prognoza: 14,5 mld.

W Polsce i na świecie

Drugi dzień nieformalnego szczytu amerykańsko-chińskiego na Florydzie. Rozmowy prezydentów Donalda Trumpa i Xi Jinpinga mają koncentrować się na Korei Północnej i jej programach zbrojeniowych oraz na kwestiach dotyczących handlu.

W Valetcie początek nieformalnego spotkania unijnych ministrów finansów, którzy mają rozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed Unią Gospodarczo-Walutową, a także o problemach w sektorze bankowym w UE; do soboty. Z Polski ma uczestniczyć wicepremier Mateusz Morawiecki.

Dziś Sejm, w ostatnim dniu posiedzenia, zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Kandydatem na premiera we wniosku jest szef PO Grzegorz Schetyna. Po debacie odbędzie się głosowanie nad wnioskiem. PO podkreśla, że celem wniosku jest debata na temat rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz prezentacja jej wizji Polski po odsunięciu PiS od władzy.

Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem spotka się w Warszawie z przedstawicielami polskich władz i weźmie udział w Dialogu Obywatelskim pt. "Nowe gospodarcze możliwości dla Polski i UE", a także "Forum CETA", dotyczącym kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej pomiędzy UE i Kanadą. Informacje w ciągu dnia.

Historia

667 lat temu w Budzie Kazimierz III Wielki zawarł porozumienie z królem węgierskim Ludwikiem Andegaweńskim dotyczące Rusi Halicko-Włodzimierskiej oraz węgierskiej pomocy w walce z Litwą.

223 lat temu w bitwie pod Racławicami powstańcy dowodzeni przez Tadeusza Kościuszkę pokonali wojska rosyjskie gen. Aleksandra Tormasowa; w bitwie wsławili się kosynierzy, a do narodowej legendy przeszedł Bartosz Głowacki.

68 lat temu w Waszyngtonie przedstawiciele 12 państw podpisali sojusz wojskowy - Pakt Północnoatlantycki (NATO); w skład sojuszu weszły: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Norwegia, Islandia i Portugalia.

37 lat temu w Warszawie zmarł prof. Władysław Tatarkiewicz - historyk filozofii i sztuki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego; jego najważniejsze dzieła to "Historia filozofii", "Historia estetyki", traktat "O szczęściu".

 

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane