To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 20 I

Kamil ZatońskiKamil Zatoński
opublikowano: 2015-01-20 08:32

Najważniejsze informacje dla inwestorów.

Makro. Wzrost gospodarczy Chin znacznie wyhamował, ale nie można mówić o jakimś dramatycznym zwrocie, informuje Bloomberg.  W 2014 r. dynamika wzrostu PKB wyniosła 7,4 proc. i była najniższa od 1990 r.

Światowa gospodarka będzie w tym i następnym roku rozwijała się wolniej niż zakładano. W opublikowanym we wtorek raporcie, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skorygował wcześniejszą prognozę w dół do 3,5 proc. dla tego roku i do 3,7 proc. w następnym.

Kernel Holding. Spółka zwiększyła sprzedaż zboża o 5,1 proc. r/r do rekordowego poziomu 1,4 mln ton w II kw. r. obrotowego 2014/2015 (1 lipca - 30 września 2014 r.), podała spółka. Narastająco po I poł. r. obrotowego wzrost wyniósł 18,2 proc. do 2,62 mln ton.

Hawe. Paweł Paluchowski został powołany do zarządu Hawe. Będzie wiceprezesem. Z rady nadzorczej - z przyczyn osobistych - odszedł natomiast Lesław Podkański.

OFE. Portfele funduszy emerytalnych pęcznieją od akcji polskich i zagranicznych. Rewolucji jednak by nie było, gdyby nie „rozbiór” z obligacji skarbowych. Więcej w sekcji Premium

Kruk. Lider windykacyjnego rynku chce w tym roku wejść do Włoch lub Hiszpanii. W kraju buduje biznes hipoteczny, który z czasem wydzieli do osobnej spółki Więcej w sekcji Premium

Duon. „Parkiet” pisze, że wkrótce spółka przedstawi prognozy na ten rok. Ma być lepiej niż w 2014 r., głównie dzięki zwiększeniu sprzedaży prądu i gazu.