To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 22 III 2016

Michał Żuławiński, Bankier.pl, KZ
22-03-2016, 07:45

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Giełdowa Spółka Roku 2015 - CD Projekt, CI Games oraz Grupa Kęty, to podium rankingu Giełdowa Spółka Roku 2015 organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Nagrody wręczono po raz 17-ty, spółki oceniła setka specjalistów związanych z rynkiem kapitałowym. Więcej…

CD Projekt - Długo oczekiwana premiera flagowej gry przyczyniła się do spełnienia nadziei pokładanych w spółce. Jej sukces w 2015 r. jest niezaprzeczalny. Więcej na gsr.pb.pl

CI Games – Rozbudzanie nadziei na tegoroczny sukces — to było główne zajęcie wicelidera naszego zestawienia w 2015 r. Więcej na gsr.pb.pl

Kęty - Spółka pracująca na emerytury wielu Polaków zamiast spektakularnych wydarzeń dostarcza regularnych zysków. Więcej na gsr.pb.pl

Ze spółek i o spółkach

Getin Noble Bank - Getin Noble Bank wystąpił do Komisji Nadzoru Finansowego o akceptację programu postępowania naprawczego - poinformował bank w komunikacie. Więcej…

Getin Noble Bank - Strata netto Getin Noble Banku w IV kwartale 2015 roku wyniosła 195,4 mln zł - wynika z obliczeń PAP na podstawie raportu rocznego. Analitycy spodziewali się, że strata wyniesie 162,1 mln zł. Więcej…

Archicom - Spółka zadebiutuje na głównym parkiecie warszawskiej giełdy we wtorek, 22 marca.

ZE PAK - Zespół Elektrowni PAK zanotował w 2015 roku 1,88 mld zł straty netto, a na wynik grupy wpływ miały utworzone odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości również 1,88 mld zł. 

PKP Cargo - Zarząd rekomendował niewypłacanie dywidendy za 2015 r. Przyszłe też stoją pod znakiem zapytania. W tle są oczekiwania związków zawodowych. Więcej na pb.pl

Rafako - Portfel zamówień grupy Rafako na koniec 2015 roku wynosił blisko 4,6 mld zł. Największą część portfela zamówień stanowi projekt Jaworzno - 3,8 mld zł. 

Trakcja - Portfel zamówień grupy kapitałowej Trakcji PRKII wynosił na koniec grudnia 2015 roku 1,591 mld zł (z wyłączeniem części przychodów przypadającą na konsorcjantów). 

Action - Zarząd Action rekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2015 r., a przewidywana wysokość wypłaty to 1 zł na akcję. 

Polnord - Strategia Polnordu na lata 2016-2019 zakłada osiągnięcie w 2019 roku ponad 500 mln zł przychodów oraz roczną sprzedaż lokali, ważoną udziałami Polnordu, w liczbie nie niższej niż 1.500 rocznie. Od 2018 roku spółka chce powrócić do wypłacania dywidendy. 

Zetkama - Grupa prognozuje, że zysk netto w 2016 r. wyniesie 58,7 mln zł, przychody ze sprzedaży 592 mln zł, a EBITDA 95,2 mln zł. 

Alma - Alma Market prognozuje, że w 2016 roku jej jednostkowy zysk netto wyniesie więcej niż 7 mln zł, a przychody ze sprzedaży - powyżej 900 mln zł. 

Groclin - Zarząd spółki Groclin zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy za 2015 rok na poziomie 0,5 zł za akcję. 

BOŚ - BOŚ Bank przygotowuje nową strategię, chce zmienić strukturę finansowania i bardziej otworzyć się na produkty consumer finance. W perspektywie kilku lat rentowność i efektywność kosztowa banku ma być co najmniej taka, jak średnia w sektorze. W 2016 roku BOŚ widzi szansę na zysk. 

KGL - Korporacja KGL chce w latach 2016-2017 wybudować centrum badawczo-rozwojowe. Wartość inwestycji to ok. 17 mln zł - podała spółka w strategii na lata 2016-2020. 

PGE - Ponad 1,8 mld zł na rozbudowę i modernizację sieci i przyłączenia nowych odbiorców wydała w 2015 r. spółka Grupy Kapitałowej PGE, PGE Dystrybucja. 

Pragma Inkaso - Zarząd Pragma Inkaso rekomenduje przeznaczenie całego zysku wypracowanego w 2015 r. na zasilenie kapitału zapasowego. Rekomendacja nie stanowi trwałej zmiany polityki dywidendy. Zarząd chce w przyszłości wrócić do wypłat dywidendy, jeśli wyniki spółki i grupy na to pozwolą. 

ATM Grupa - ATM Grupa szacuje, że planowane przez grupę nakłady inwestycyjne w latach 2016-2017 mogą wynieść od 33 do 51 mln zł. 

Feerum - Feerum poniosło w 2015 r. nakłady na inwestycje w kwocie 31,7 mln zł. W latach 2016-2017 CAPEX ulegnie zmniejszeniu do łącznie 6 mln zł. Więcej…

Mercator - Mercator Medical może przeznaczyć na dywidendę mniejszą część ubiegłorocznych zysków, chyba, że będzie musiała zaciągnąć dług w celu sfinansowania inwestycji - poinformował w liście do akcjonariuszy prezes Wiesław Żyznowski. 

Na rynkach

Polska: Banki w dół, Bogdanka i JSW w górę

 

USA: Wall Street: płaska sesja po miesiącu wzrostów 

Kalendarium spółek 

TERESA - Wykluczenie spółki z obrotu na GPW w związku ze zniesieniem dematerializacji akcji.

VOTUM - NWZA ws. wyrażenia zgody na nabycie przez spółkę prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Wyścigowej 56i.

SUWARY - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok obrotowy obejmujący okres od 01.10.2014 do 30.09.2015.

 

Kalendarium makroekonomiczne

09:30 PMI dla sektora usług (Niemcy)

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 55,3 pkt. Prognoza: 55,0 pkt.

09:30 PMI dla przemysłu (Niemcy)

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 50,5 pkt. Prognoza: 50,8 pkt.

10:00  Niemcy: Indeks Ifo 

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 105,7 pkt. Prognoza: 105,7 pkt.

10:00  Strefa Euro: PMI Services 

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 53,3 pkt. Prognoza: 53,4 pkt.

10:00  Strefa Euro: PMI Manufacturing 

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 51,2 pkt. Prognoza: 51,4 pkt.

10:30  Wielka Brytania: Inflacja r/r 

Okres: luty. Poprzednia wartość: -0,8% mdm i 0,3% rdr.

11:00  Niemcy: Indeks ZEW 

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 1 pkt. Prognoza: 5 pkt.

14:00 Indeks cen nieruchomości FHFA (USA)

Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 0,4% mdm. Prognoza: 0,1% mdm.

W Polsce i na świecie

Rozbudowa serwisu obywatel.gov.pl. Tym zajmie się m.in. rząd na dzisiejszym (22.03) posiedzeniu. Rada Ministrów ma zmienić uchwałę w sprawie przygotowania i wdrożenia inicjatywy Obywatel. Do tej pory strona internetowa uruchomiona w połowie ubiegłego roku była źródłem informacji w jaki sposób można załatwić najważniejsze sprawy urzędowe, takie jak zawarcie ślubu i wyrobienie dowodu osobistego. Dotąd informacje te były rozsiane na stronach urzędów.

Wraca temat podwyżek dla pracowników wojska. Dziś (22.03) w południe w resorcie obrony rozpocznie się spotkanie związkowców z podsekretarzem stanu w MON, Bartłomiejem Grabskim. Obecnie dla armii pracuje około 43 tysięcy cywilów. 

Prezydent wraz z małżonką spotka się dziś (22.03 w Pałacu Prezydenckim z orkiestrą symfoniczną niemieckiego radia publicznego NDR z Hamburga. W spotkaniu udział wezmą m.in. członkowie orkiestry, przedstawiciele radia NDR, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena oraz ambasador Niemiec Rolf Nikel z małżonką.

Na dzisiaj zaplanowano kolejne rozmowy pomiędzy związkowcami a zarządem Kompanii Węglowej (10.00). Poprzednie spotkanie odbyło się tydzień temu. Zarząd spółki miał w tym czasie przeanalizować propozycje związkowców dotyczące płac a związkowcy biznesplan Polskiej Grupy Górniczej, która ma przejąć kopalnie Kompanii.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikuje Przegląd Gospodarczy Polski. Eksperci OECD oceniają kraje członkowskie co dwa lata. Publikację raportu zaplanowano na godzinę 10, w siedzibie Ministerstwa Rozwoju. Z polskiej strony weźmie w niej udział wicepremier, Mateusz Morawiecki.

Związek Banków Polskich przedstawi najnowszy raport NetB@nk podsumowujący sytuację na rynku bankowości internetowej i płatności bezgotówkowych w IV kwartale 2015 roku. Ponadto zaprezentowane będą wyniki Indeksu Koniunktury Bankowej PENGAB. (11.00)

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Mińsku. Będzie to pierwsza wizyta szefa polskiego MSZ na Białorusi od 2010 roku.

Drugi dzień wizyty amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy na Kubie. To historyczna wizyta - tak zgodnie eksperci mówią o rozpoczętej wczoraj podróży amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę na Kubę. Obama zwiedził już historyczną dzielnicę Hawany i spotkał się z kubańskim przywódcą Raulem Castro. Jest pierwszym od 88 lat prezydentem Stanów Zjednoczonych, który postawił nogę na Kubie.

Historia

1967 – Założono południowokoreański koncern przemysłowy Daewoo.

1990 – Sejm RP przyjął ustawę o likwidacji wydawnictwa RSW „Prasa-Książka-Ruch”.

1991 – Sejm RP przyjął ustawę Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, tworząc ramy prawne dla rynku kapitałowego w Polsce.

Dni i święta

Światowy Dzień Wody

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 22 III 2016