To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 29 X

opublikowano: 29-10-2015, 08:13

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wiadomości ze spółek

mBank. Zysk netto w trzecim kwartale 2015 roku wzrósł do 319,5 mln zł z 315,5 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się 16 proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 274,5 mln zł. Więcej…

BZ WBK. Bank osiągnął 472,7 mln zł zysku netto w trzecim kwartale. To mniej niż przed rokiem (515,9 mln zł), ale więcej od średniej oczekiwań analityków (452 mln zł). Więcej…

 

Grupa Lotos. Firma  zanotowała w trzecim kwartale 249,19 mln zł straty netto. To nieznacznie więcej od średniej oczekiwań analityków (-222 mln zł). Więcej…

LW Bogdanka. Spółka, kierowana przez Zbigniewa Stopę, zanotowała w trzecim kwartale 56,7 mln zł zysku netto. Przed rokiem wynik był o 23 mln zł lepszy. Analitycy, ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się wyniku netto w zakresie 54,5-75,6 mln zł. Więcej…

Kruk. Spółka wyemituje w trybie oferty prywatnej do 100 tys. niezabezpieczonych obligacji serii AA1 o łącznej wartości nominalnej 100 mln zł nie później niż do 31 marca 2016 r.

Ekokogeneracja. Zarząd spółki prognozuje osiągnięcie 5,2 mln zł przychodów w 2015 r., 3,1 mln zł zysku operacyjnego oraz 1,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Herkules. NN TFI zmniejszyło z 5,66 do 4,65 proc. udział w akcjonariacie budowlanej spółki.

InPost. Poczta Polska w przetargu na obsługę korespondencji sądów złożyał ofertę o prawie 39 proc. tańszą od konkurenta, notowanego na GPW. Więcej…

Echo. OFE PZU zmniejszyło z 5,09 do 1,26 proc. udział w akcjonariacie spółki. Kilka dni temu o zwiększeniu udziału w spółce poinformował największy akcjonariusz - Echo Partners.

Robyg. Spółka wyemitowała w ramach oferty prywatnej obligacje serii P o nominale 60 mln zł.

PKP Cargo. Związkowcy z "Solidarności" PKP Cargo nie strajkują, ale wciąż czekają na dogodny moment. Domagają się 250-ciu złotych podwyżki oraz stabilizacji miejsc pracy. Pracownicy boją się, że prowadzona przez zarząd spółki alokacja to opóźniona likwidacja - tłumaczy Henryk Grymel z kolejarskiej "Solidarności". Związkowcy ogłosili pełną gotowość strajkową we wszystkich zakładach. Więcej…

W „Pulsie Biznesu” czytaj także o spółkach, które mogą się stać celem wezwania. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Wall Street ostatecznie pozytywnie przyjęła posiedzenie FOMC

Polska – Rynek w zawieszeniu

Kalendarium

Wyniki spółek: mBank, BZ WBK, AerFinance, Lotos, Bogdanka, Apanet, Aforti Holding, Izolacja Jarocin, Orbis

Hutmen - NWZA ws. uchylenia uchwały nr 5 NWZ z 31 października 2014 r. w sprawie zniesienia dematerializacji akcji Hutmen S.A. oraz wycofania ich z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Świat

13:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA) Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 259 tys. Prognoza: 265 tys.

14:00 Inflacja CPI (Niemcy) Okres: październik. Poprzednia wartość: -0,2% mdm i 0,0% rdr. Prognoza: -0,1% mdm i 0,2% rdr.

14:30  Stany Zjednoczone: PKB Okres: III kw. Poprzednia wartość: 3,9% Prognoza: 1,7%.

W Polsce i na świecie

Liczący na podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny muszą czuć się rozczarowani. Amerykańskie władze monetarne podczas zakończonego w środę dwudniowego posiedzenia ponownie nie zdecydowały się na zakończenie okresu ultra liberalnej polityki stóp procentowych, pozostawiając je na rekordowo niskim poziomie (zbliżonym do zera). Więcej…

Wrześniowy odczyt z japońskiej gospodarki odnośnie produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczył, donosi Bloomberg. W minionym miesiącu wskaźnik wzrósł o 1 proc. w stosunku do sierpnia. Tymczasem większość ankietowanych ekonomistów oczekiwała spadku, mediana wyniosła -0,6 proc. Więcej…

Na azjatyckich giełdach przewaga zniżek. Nikkei 225 wzrósł o 0,17 proc., SCI w górę o 0,73 proc., Hang Seng zniżkuje o 0,22 proc. KOSPI spadł o 0,41 proc., a Sensex spada o 0,35 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po najmocniejszym wzroście w środę od 8 tygodni.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo Fed jest coraz bliżej podjęcia decyzji o podwyżce stóp procentowych, a to umacnia dolara - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME jest wyceniana po 5.175,50 USD za tonę, po zniżce o 0,6 proc.

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w Katowicach w drugim dniu kongresu Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth. Przedsięwzięcie przedstawiane jest jako pionierski projekt obywatelski - zrzeszający ponad podziałami politycznymi ekspertów dziedzinowych oraz przedstawicieli świata biznesu, nauki i polityki. Celem ma być sformułowanie propozycji regulacji prawnych sprzyjających wolności i rozwojowi gospodarczemu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego ogłosi laureata tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez PE za zaangażowanie w obronę demokracji i praw człowieka. Kandydatami do nagrody są: saudyjski bloger Raif Badawi, zamordowany w lutym lider rosyjskiej opozycji Borys Niemcow oraz opozycja wenezuelska.

W Syrii i Iraku trwają walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego. W Wiedniu o godz. 20 rozpoczyna się druga tura rozmów na temat uregulowania konfliktu w Syrii, w których biorą udział szefowie dyplomacji Rosji, USA, Arabii Saudyjskiej oraz Turcji - Siergiej Ławrow, John Kerry, Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir i Feridun Sinirlioglu. W piątek do rozmów włączą się szefowie MSZ Egiptu, Iraku i Libanu, a także po raz pierwszy Iranu, głównego sojusznika Syrii na Bliskim Wschodzie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozpoczęła w czwartek rano czasu lokalnego swoją ósmą oficjalną wizytę w Chinach. Na lotnisku w Pekinie powitał ją szef chińskiego rządu Li Keqiang.

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów przyjęła w środę wynegocjowane z Białym Domem porozumienie budżetowe, które na dwa lata uchroni USA przed ryzykiem tzw. shutdownu, czyli paraliżu instytucji federalnych oraz niewypłacalnością kraju.

Historia

191 lat temu w Nowym Wiśniczu urodził się Juliusz Kossak, malarz, ilustrator; autor wielu obrazów przedstawiających sceny historyczne i batalistyczne.

123 lata temu we Lwowie urodził się Stanisław Ostrowski, prezydent Lwowa (1936-1939), więziony w Związku Sowieckim (1939-1941); w latach 1972-1979 prezydent RP na uchodźstwie.

106 lat temu powstało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

91 lat temu we Lwowie urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku, twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", autor esejów "Barbarzyńca w ogrodzie", "Martwa natura z wędzidłem" i "Labirynt nad morzem".

85 lat temu w Piotrkowie Trybunalskim urodził się Mariusz Dmochowski, aktor, reżyser, dyrektor teatrów; znany m.in. z roli Wokulskiego w "Lalce", Augusta II Mocnego w "Hrabinie Cosel" i hetmana Sobieskiego w "Panu Wołodyjowskim".

74 lata temu w Kownie w czasie „Wielkiej Akcji” Niemcy zamordowali ponad 9 tys. Żydów.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane