Topowe kierunki turystyczne 2020 roku

ŁO
opublikowano: 03-01-2020, 14:26

Agencja Bloomberg po raz kolejny poleca kierunki podróży w 2020 r. Tym razem na liście zabrakło Polski.

„Wykorzystaliśmy sieć naszych wtajemniczonych redaktorów i globalnych korespondentów, aby dostarczyć dwa tuziny inspirujących miejsc, które będą szczególnie kuszące w nadchodzącym roku” - czytamy w depeszy agencji Bloomberg.  

Lepiej w cieniu:
Lepiej w cieniu:
Lombok bywa nazywany nieznanym sąsiadem Bali, więc oferuje bardziej kameralną atmosferę i niezabudowane plaże. Na zdjęciu Rinjani – czynny wulkan na tej wyspie, którego główny stożek wulkaniczny ma wysokość 3726 m n.p.m.
AdobeStock

Jak co roku agencja przygotowała wyczekiwaną przez miłośników podróży listę „Gdzie się udać”. Dyskusje w redakcji musiały być gorące, bo zamiast 21 pozycji ma ona w tym roku 24, więc pewnie trudno było się zdecydować. Do każdej lokalizacji dodane zostały dane na temat cen hoteli w różnych okresach i porady dotyczące tego, kiedy najlepiej się tam udać i co konkretnie zobaczyć.  

Lista może być małą ściągą dla tych, którzy nie wiedzą, gdzie wybrać się w podróż w tym roku, albo kiedy ją zaplanować. Pomoże też doświadczonym podróżnikom, którzy zwiedzili już prawie wszystko i brakuje im oryginalnych pomysłów.  

Redaktorzy Bloomberga postawili na różnorodność, czyli każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy coraz popularniejszą Czarnogórę, niezmiennie chętnie odwiedzany Bangkok, który każdego roku przyciąga miliony turystów, a także kultowe Jamajkę i Hawaje. Europejscy turyści, w tym Polacy, zaznajomieni są doskonale z Wyspami Jońskimi, Budapesztem i Izraelem, który ostatnio mocno promuje Jerozolimę i Tel Awiw jako atrakcyjne kierunki na wakacyjne i weekendowe wypady, nie tylko z Biblią w ręku. Nie brakuje eleganckich i szykownych miast północnej części Włoch. 

20 topowych kierunków wybrał też magazyn "Condé Nast Traveller"

Lista nie jest jednak oczywista i nudna. Amerykańska agencja informacyjna zachęca do poznania koczowniczych wiosek Kirgistanu, ruin archeologicznych w Gwatemali i dziewiczych krajobrazów położonej między Bali i Sumbawa indonezyjskiej wyspy Lombok. Blichtr zachodniego wybrzeża USA zagwarantuje West Hollywood, zwane też w skrócie WeHo, gdzie można zakosztować dań z cenionych restauracji i przyjrzeć się życiu „na bogato”. Dzikość natury odnajdziemy w zimnej Alasce i parku narodowym Yosemite.  

A oto 10 miast, które trzeba odwiedzić według Lonely Planet

W zeszłym roku autorzy zestawienia polecali m.in. Paryż, Baleary z Majorką, Minorką i Ibizą, Norwegię, Falklandy, Savannah, Czad i Polskę. Wymieniając nasz kraj wspomnieli o awangardowej kreatywności kolejnego pokolenia Polaków od Krakowa po Łódź, polecali Gdańsk, Warszawę, nową sieć hotelarską Puro Hotels oraz Katowice, których zdjęcie dodano do wpisu. Kraj nad Wisłą polecali odwiedzić w kwietniu lub październiku, a więc poza sezonem.   

Lonely Planet poleca też 10 regionów

Podobne zestawienie polecanych kierunków turystycznych przygotowała również telewizja CNN i — co ciekawe — część lokalizacji pokrywa się z listą Bloomberga. CNN poleca m.in. Izrael i Morze Martwe, Kirgistan i Jamajkę. Dla każdej wyprawy zawsze znajdzie się dobry pretekst, więc na przykład Japonię warto odwiedzić z powodu igrzysk olimpijskich, Jamajkę ze względu na rocznicę 75. urodzin Boba Marleya, natomiast Waszyngton stanie się centrum światowej polityki z powodu wyborów prezydenckich i starcia Donalda Trumpa z kandydatką lub kandydatem Demokratów.    

Telewizja zwraca uwagę, że w wielu miejscach na świecie jest teraz niespokojnie. W Chile trwają protesty, nie wiadomo jak Galway w Irlandii ucierpi na trwającej debacie w sprawie Brexitu, a jednak ciągle aktualna jest potrzeba podróżowania napędzana przez pragnienie wiedzy, świętowanie ludzkich osiągnięć i cudów natury. 

TOP 24 BLOOMBERGA

Czarnogóra

Północne Włochy

Wyspy Jońskie

Park Narodowy Yosemite

Kirgistan

Budapeszt

Boliwia

Mozambik

Andaluzja

Finger Lakes

Jamajka

Kair

Antigua

Alaska

Gwatemala

Riwiera Nayarit

Bangkok

Lombok

Etiopia

Queensland

Izrael 

West Hollywood

Zimbabwe

Hawaje 

Źródło: Bloomberg

TOP 20 CNN

Pojezierze Chilijskie 

Kopenhaga 

Morze Martwe, Izrael

Dominika

Estonia

Galway, Irlandia

Jamajka 

Kirgistan

Kyushu, Japonia

Nowa Kaledonia

Paraty i Ilha Grande, Brazylia

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Sankt Petersburg

Sri Lanka

Tunezja

Wyspa Vancouver, Kanada

Waszyngton

Wuppertal

Stan Wyoming

Zambia

Źródło: CNN

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane