Toshiba i bezrobocie przeceniły japońskie indeksy

Administrator
opublikowano: 29-01-2002, 10:00

Po trzech dniach wzrostów, wtorkowa sesja w Tokio przyniosła ostrą przecenę indeksów. Przyczyną było rekordowo wysokie bezrobocie i obniżenie prognozy wyników przez Toshibę, czołowego producenta mikroprocesorów. Nikkei 225, główny indeks japońskiej giełdy stracił 1,91 proc. do 10 026,03 pkt.

Po trzech dniach wzrostów, wtorkowa sesja w Tokio przyniosła ostrą przecenę indeksów. Przyczyną było rekordowo wysokie bezrobocie i obniżenie prognozy wyników przez Toshibę, czołowego producenta mikroprocesorów. Nikkei 225, główny indeks japońskiej giełdy stracił 1,91 proc. do 10 026,03 pkt. Zapowiedziana przez Toshibę strata operacyjna 135 mld jenów pociągnęła w dół cały sektor technologiczny. Z kolei dane makro wywołały przecenę sektora finansowego, na czele z bankami Mizuho Holdings i Sumimoto Mitsui Bank.

Słabe nastroje przeniosły się na pozostałe rynki Dalekiego Wschodu. W Hong Kongu spadki dotknęły sektory telekomunikacyjny i technologiczny, wywołane przez koncern Hutchison Whampoa i jego nieudana inwestycję w Global Crossing. W oczekiwaniu na posiedzenie Fed w dół poszły akcje banków na czele z HSBC.

W Seulu indeksy dotknęła niewielka korekta, po poniedziałkowym wzroście, gdy Kospi osiągnął osiemnastomiesięczne maksimum. Na pozostałych rynkach przecena objęła akcje producentów chipów i linii lotniczych.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane