Towarzystwo funduszy PGE nie lubi się chwalić

TFI Energia, zarządzające funduszami w energetycznej grupie, to gracz inny niż wszyscy. Ma miliardy, ale nie widnieje w żadnym rankingu

Rośnie, ale skrycie — tyle można powiedzieć o TFI Energia. To młode towarzystwo funduszy inwestycyjnych, które PGE, największa polska firma energetyczna, powołała do życia w połowie 2017 r. (wtedy TFI dostało licencję). Zarządza dziś czterema funduszami, a wkrótce dostanie piąty, na 1,5 mld zł. Jakimi aktywami zarządza dziś łącznie i jak mu idzie? Spróbowaliśmy się dowiedzieć.

Do zarządzania funduszami PGE zatrudniła Jerzego
Górę, wcześniej prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych/Polskiego Funduszu
Rozwoju, a także wiceprezesa Agencji Rozwoju Przemysłu. W latach 2010-14
nadzorował działalność agencji związaną z finansowaniem podmiotów
gospodarczych.
Zobacz więcej

PAŃSTWOWIEC W FUNDUSZU:

Do zarządzania funduszami PGE zatrudniła Jerzego Górę, wcześniej prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych/Polskiego Funduszu Rozwoju, a także wiceprezesa Agencji Rozwoju Przemysłu. W latach 2010-14 nadzorował działalność agencji związaną z finansowaniem podmiotów gospodarczych. FOT. JAKUB KAMIŃSKI-PAP

JSW zadowolone

Najświeższe informacje płyną z zeszłotygodniowego raportu finansowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Podobnie jak PGE JSW jest kontrolowana przez państwo i to „siostra” zarządza jej oszczędnościami. Do funduszu JSW Stabilizacyjny FIZ węglowa firma włożyła w styczniu 2018 r. 1,5 mld zł, a w grudniu tego samego roku dorzuciła jeszcze 300 mln zł. W raporcie półrocznym można zaś wyczytać, że 31 grudnia 2018 r. wartość aktywów wynosiła 1,826 mld zł, a 30 czerwca 2019 r. — 1,851 mld zł. Półroczny wzrost wyniósł więc 1,3 proc.

Dużo to czy mało? Nieźle.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi JSW fundusz „stosować będzie konserwatywną politykę inwestycyjną”, a pieniądze miały być „lokowane w płynne aktywa o bardzo wysokimwspółczynniku bezpieczeństwa, w tym głównie w obligacje skarbu państwa i inne skarbowe instrumenty dłużne”. Wynik funduszu można więc porównać z oficjalnymi wynikami funduszy z kategorii „papierów dłużnych polskich uniwersalne”. Wynik funduszu JSW plasowałby go w połowie stawki — najlepszy z podobnych funduszy zwiększył w pół roku wartość o ponad 4 proc., a najsłabszy stracił 1,5 proc.

— Jesteśmy zadowoleni z wyników pracy TFI Energia. Raz w miesiącu spotykamy się z zarządem TFI i rozmawiamy o funduszu. Nie można wykluczyć, że JSW zasili fundusz kolejnymi wpłatami — taki komentarz usłyszeliśmy w zeszłym tygodniu od jednego z menedżerów JSW.

FIZAN Energia tajemniczy

Na tle funduszu JSW dwa kolejne zarządzane przez TFI Energia wyglądają skromnie. TFI prowadzi m.in. fundusz Energia Emerytura SFIO, czyli fundusz emerytalny swoich pracowników. Z raportów za 2018 r. wynika, że łączne aktywa tego funduszu to nieco ponad 50 mln zł. Porównywalne pieniądze włożono w trzeci fundusz, FIZAN PGE Ventures, za którego pośrednictwem PGE inwestuje w start-upy.

„Docelowa kapitalizacja funduszu zarządzanego przez PGE Ventures to 100 mln zł. Do końca 2019 r. PGE Ventures będzie miało około 30 mln zł zainwestowanego kapitału” — przekazało nam biuro prasowe PGE.

Wielką niewiadomą jest natomiast czwarty fundusz — FIZAN Energia. Głośno się o nim zrobiło równo rok temu. Wtedy Energa i Enea podpisały z nim wstępne porozumienie w sprawie jego potencjalnego zaangażowania kapitałowego w projekt budowy elektrowni Ostrołęka C. FIZAN miał potencjalnie włożyć do 1 mld zł. Skąd te pieniądze? Tego nie wiadomo do dziś. Krzysztof Tchórzewski, minister energii, swoimi wypowiedziami wywołał rok temu spekulacje wskazujące, że to sama PGE miałaby zasilić pieniędzmi FIZAN Energia. Spółka jednak zaprzeczała. Od zeszłego roku o FIZAN Energia jest cicho. Nieoficjalnie można usłyszeć, że fundusz nie jest pusty. Jakie ma aktywa i kto wpłacił do niego pieniądze? Tego nie udało nam się dowiedzieć.

Piąty fundusz doda mocy

Tymczasem pod koniec lipca PGE ogłosiła, że postanie piąty fundusz — FIZAN Eko-Inwestycje. Spółki z grupy, czyli PGE, PGE Energia Ciepła, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Energia Odnawialna, włożą do niego 1,5 mld zł. Fundusz ma inwestować w „podmioty związane z elektromobilnością, zwiększaniem elastyczności i optymalizacją systemów energetycznych, usługami efektywności energetycznej, ograniczaniem emisyjności energetyki, poprawą jej sprawności, niezawodności i elastyczności wytwarzania, w tym w wysoko wydajne źródła wytwarzania”.

Klient inny niż wszyscy

Jeśli powstanie piąty fundusz, to TFI Energia będzie wkrótce zarządzać aktywami o wartości blisko 3,5 mld zł (lub większymi, jeśli doliczymy nieznane aktywa FIZAN Energia). Z lipcowego raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że z portfelem wartym 3,5 mld zł TFI Energia miałoby 11. miejsce w klasyfikacji funduszy rynku kapitałowego i 6. w klasyfikacji funduszy rynku niepublicznego. Nie widnieje jednak w żadnym rankingu.

— Nie obserwuję TFI Energia, ponieważ to nie jest nasz konkurent. TFI nie zabiega o klientów, jak inni, ponieważ pieniądze wpłacają tam firmy skarbu państwa. Z tego też powodu nie zależy im zapewne na promocji i komunikowaniu wyników — mówi chcący zachować anonimowość menedżer prywatnej instytucji finansowej.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy