Traficar startuje na Pomorzu

opublikowano: 06-09-2017, 22:00

Włodarze siedmiu pomorskich gmin podpisali porozumienie dotyczące wspierania rozwoju carsharingu.

Dzięki temu po Krakowie i Warszawie również w Trójmieście i innych miastach Pomorza swoje usługi zaoferuje spółka Traficar. Warunkiem realizacji usługi jest posiadanie przez firmę floty pojazdów niskoemisyjnych, które w przyszłości mają być zastąpione przez pojazdy elektryczne. Data wymiany samochodów została w dokumencie uzależniona od zapewnienia infrastruktury, czyli przede wszystkim stacji ładowania.

Miasta wstępnie oszacowały,że będzie to możliwe w 2020 r. Podpisany pod koniec sierpnia dokument umożliwia jednak Traficarowi uruchomienie usługi już na początku 2018 r. w siedmiu pomorskich miastach: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Rumi i Wejherowie.

Precedensem jest decyzja samorządowców o rezygnacji z przetargów i koncesji na rzecz stworzenia atrakcyjnych warunków dla całej kategorii, czyli wszystkich dostawców usług carsharingowych w ich miastach. Wsparcie samorządów będzie polegało m.in. na ustanowieniu preferencyjnych stawek za parkowanie i udostępnianiu miejsc specjalnie dla pojazdów carsharingowych.

Samorządowcy nie poprzestają jednak na formalnościach — przy okazji podpisywania umowy zadeklarowali również chęć edukowania o carsharingu i przybliżenia mieszkańcom zasad usługi. Traficar planuje wprowadzenie wynajmu na minuty na Pomorzu najpóźniej w pierwszym kwartale 2018 r. Zasady będą takie same jak w Krakowie i Warszawie. Można się spodziewać, że w ślad za Traficarem na pomorskim rynku pojawią się inni usługodawcy carsharingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane