Trafigura: czas taniej ropy zbliża się do końca

opublikowano: 26-09-2017, 09:03
aktualizacja: 26-09-2017, 09:04

Wzrost popytu i problemy ze zwiększeniem podaży powodują, że okres utrzymywania się niskich cen ropy zbliża się do końca, twierdzi Trafigura Group, trzeci pod względem wielkości niezależny pośrednik w handlu surowcem.

Ben Luckock, szef analizy ryzyka w Trafigura ostrzega, że na globalnym rynku pojawi się do 2019 roku niedobór ropy. Nawet 9 mln baryłek dziennie może być „stracone” z powodu spadku liczby szybów wydobywczych do 2019 roku. Tymczasem popyt będzie rósł, szczególnie w Indiach, które są najszybciej rosnącym konsumentem ropy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Zbliżamy się do końca okresu „tańszej na dłużej” ropy – powiedział Luckock odnosząc się do określenia użytego w kwietniu 2015 roku przez szefa BP, Boba Dudley’a.

Kiedy Dudley mówił o ropie „tańszej na dłużej” notowano ją po ok. 63 USD. W styczniu 2016 roku jej cena spadła poniżej 30 USD i nie powróciła od tego czasu powyżej 60 USD. Obecnie ropa Brent notowana jest po ok. 58,40 USD, a ropa WTI po 52,11 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu