Transport ciągnie leasing

opublikowano: 13-02-2019, 22:00

W 2018 r. firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu (ZPL) sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł.

Oznacza to dynamikę wzrostu na poziomie 21,8 proc. r/r. i jednocześnie rekord — najlepszy wynik od 11 lat. Kategorią, która w dużej mierze odpowiada za tak dobre wyniki, są pojazdy lekkie (samochody osobowe i dostawcze o DMC do 3,5 t). W ubiegłym roku wartość sfinansowanych umów w tym obszarze wyniosła 39,9 mld zł, czyli 30,7 proc. więcej ni rok wcześniej. Tym samym samochody miały ponad 48-procentowy udział w polskim rynku leasingu.

Zgodnie z oczekiwaniami zapowiedź, a następnie wejście w życie 1 stycznia 2019 r. zmian podatkowych, dotyczących używania samochodów w działalności gospodarczej, przyczyniły się do istotnego wzrostu wolumenu finansowanych aut osobowych w czwartym kwartale 2018 r. — mówi Andrzej Krzemiński, przewodniczący komitetu wykonawczego ZPL.

Warto dodać, że ponad 23-procentowy udział w rynku leasingu (19,5 mld zł) ma kategoria „transport ciężki”, czyli ciągniki siodłowe, naczepy/przyczepy, pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, autobusy, samoloty, statki i środki transportu kolejowego. Oznacza to, że finansowanie aktywów związanych z realizacją potrzeb transportowych to aż 71 proc. polskiego leasingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy