Trend jest na antypodach

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers
opublikowano: 28-03-2014, 00:00

Kurs EUR/USD znajduje się w tym samym punkcie, w którym był przed tygodniem. Charakter rynku nadal nie sprzyja inwestorom, a rwane, chaotyczne ruchy kursu sugerują ich niską aktywność.

Podobnie jest w przypadku jena, który w poprzednich latach podlegał silnym i trwałym trendom. Również waluty emerging markets po przecenie z pierwszych tygodni roku złapały oddech, a ich kursy w relacji do dolara się stabilizują. Doskonale taką ocenę potwierdza zachowanie kursu USD/PLN, który od ponad miesiąca tkwi w uporczywym trendzie bocznym i porusza się w przedziale wahań o szerokości 6 groszy.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na notowania funta szterlinga i mniej popularnych walut gospodarek rozwiniętych, które, na tle niskiej zmienności charakterystycznej w ostatnim okresie dla EUR/ USD, mają bardzo dynamiczny przebieg i podlegają trwalszym tendencjom. Zarówno kurs GBP/USD, jak również AUD/USD i NZD/USD w tym tygodniu codziennie wzrastały. Dolar nowozelandzki, przez inwestorów potocznie określany kiwi, w tym roku umocnił się do dolara amerykańskiego już o blisko 6 proc. i jest najsilniejszy od 2011 r. Ostatnim impulsem do umocnienia stały się dane dotyczące bilansu handlowego. Mimo przyspieszenia importu odnotowano najwyższą nadwyżkę w handlu zagranicznym od 2011 r. Potwierdza to zdecydowanie najkorzystniejszy obraz koniunktury spośród wszystkich gospodarek G-10 i pozwoliło na rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez tamtejszy bank centralny. Kolejne podwyżki stóp są już jednak w pełni wycenione przez rynek stopy procentowej, co zmniejszy znaczenie tego czynnika.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers

Polecane