Trudno o zgodę na zakup ziemi

Patrycja Otto
opublikowano: 18-07-2000, 00:00

Trudno o zgodę na zakup ziemi

Obywatele UE powinni swobodnie kupować nieruchomości w Polsce

POCZTĄ I INTERNETEM: Pomoc przy interpretacji przepisów mogą przynieść instrukcje wydawane przez MSWiA. Można się z nimi zapoznać w Internecie, albo poprosić Departament Koncesji i Zezwoleń MSWiA o przesłanie ich pocztą — informuje Zygmunt Janiec, dyrektor zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Inwestorów Zagranicznych. fot. GK

Przedstawiciele izb zrzeszających inwestorów zagranicznych są zgodni, że w prawie polskim obowiązują zbyt skomplikowane procedury uzyskiwania zezwoleń na zakup ziemi przez cudzoziemców. W stosunku do obywateli UE sytuacja ta powinna ulec zmianie już w 1994 r., czyli po wejściu w życie układu stowarzyszeniowego między Polską a UE.

Ustawa z 1920 r. regulująca tryb nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce uchodzi za przestarzałą. Poważny problem tkwi jednak nie w ustawie, a w jej stosowaniu. Postępowanie w zakresie wydawania zezwoleń trwa zdecydowanie za długo i jest bardzo sformalizowane.

— Wynika to z faktu, że leży ono w gestii MSWiA, które dodatkowo swoje decyzje musi konsultować z innymi resortami, jak MON i ministerstwo rolnictwa, co wydłuża czas wydawania zezwolenia — twierdzi Tomasz Dobrzyński z działu prawnego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej.

Uważa ponadto, że zasięganie opinii w MON powinno następować tylko w przypadku obszarów o znaczeniu strategicznym.

Ustawa przewiduje miesięczny lub dwumiesięczny termin wydawania zezwolenia w zależności od położenia nieruchomości.

W rzeczywistości, jak informuje Zygmunt Janiec, dyrektor zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Inwestorów Zagranicznych, okresy te ulegają znacznemu wydłużeniu. Jest to tłumaczone tym, że wydawanie zezwolenia na podstawie przepisów administracyjnych jest skomplikowane i tym usprawiedliwia się długi czas oczekiwania na końcową decyzję. A prawda jest taka, że inwestorzy zagraniczni nie mogą lub nie chcą tak długo czekać.

Więcej obowiązków

Problemów dostarcza również błędna interpretacja ustawy przez samych urzędników oraz brak szczegółowych rozporządzeń.

— Stwarza to możliwości nakładania przez MSWiA dodatkowych obowiązków na osoby, które starają się o zezwolenie. Co roku ministerstwo rozszerza listę dokumentów, które jego zdaniem mogą mieć znaczenie dla sprawy — skarży się Tomasz Dobrzyński.

Cudzoziemcy w związku z tym najczęściej kupują działki nie zabudowane o wielkości do 0,4 ha na obszarze miast i do 1 ha w przypadku gruntów rolnych.

— Wynika to z faktu, że takie nieruchomości cudzoziemcy mogą nabywać bez zezwolenia — mówi Zygmunt Janiec.

Bożena Wróblewska, dyrektor biura Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej Rynków Wschodnich, skarży się, że brakuje centrów informacyjnych dla zagranicznych inwestorów. Jest to szczególnie dotkliwe dla potencjalnych nabywców nieruchomości z Rosji, Ukrainy, Litwy i Białorusi. Mamy pewne problemy przy zdobywaniu informacji na prośbę inwestorów z tych krajów.

Nowe przepisy

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wiąże się z zapewnieniem jej członkom równego prawa z obywatelami polskimi.

— W chwili obecnej ustawa z 1920 r. powinna stracić ważność w związku z wejściem umowy stowarzyszeniowej między Polską a UE. Na jej podstawie można wnioskować, iż nabywanie nieruchomości przez podmioty zagraniczne nie wymaga zezwolenia. Z taką opinią można się spotkać zwłaszcza wśród teoretyków prawa. Niestety nie podzielają jej urzędnicy i parlamentarzyści — twierdzi Tomasz Dobrzyński.

Ustawa z 1920 r. dotyczy jednak obywateli wszystkich krajów, a nie tylko tych pochodzących z państw UE.

— Takie ograniczenia istnieją nie tylko w Polsce. Konieczność dostosowywania naszego prawa do regulacji UE to znakomita okazja do stworzenia nowej ustawy, zastępującej tę z 1920 r. — informuje Zygmunt Janiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Trudno o zgodę na zakup ziemi